Shteti francez do të kthejë 12 vepra arti të marra nga koleksioni i avokatit hebre

Ministrja franceze e Kulturës, Roselyne Bachelot-Narquin, bëri të ditur sot kthimin te përfituesit e avokatit hebre, Armand Dorville, të dymbëdhjetë veprave që muzetë kombëtar kishin fituar gjatë një shitje në Nisë në vitin 1942.


Ministrja franceze e Kulturës, Roselyne Bachelot-Narquin, bëri të ditur sot kthimin te përfituesit e avokatit hebre, Armand Dorville, të dymbëdhjetë veprave që muzetë kombëtar kishin fituar gjatë një shitje në Nisë në vitin 1942.

Këto vepra, të cilat Shteti do t’i kthejë me rekomandimin e Komisionit Francez për Kompensimin e Viktimave të Spoliation (CIVS), janë në Louvre, Muzeun Orsay dhe Château de Compiègne.

Armand Dorville, një avokat hebre francez, kishte vdekur në korrik 1941, në “zonën jugore”, nën regjimin e Vichy. Koleksioni i tij u hodh në shitje nga përmbaruesi i tij, në marrëveshje të plotë me trashëgimtarët e tij.

Nga fillimi i shitjes në Nisë, më 24 qershor 1942, një administrator i përkohshëm u emërua nga Komisariati i Përgjithshëm për Çështjet Hebraike. Më pas, muzetë kombëtar blenë dymbëdhjetë veprat. Në 1943, të ardhurat nga shitjet u dërguan në formën e titujve të borxhit qeveritar te noteri i familjes. Por trashëgimtarët, të shpërndarë në jug të Francës, nuk mund të mblidhnin detyrimet e tyre. Dhe pesë prej tyre u vranë më vonë në Aushvic.

CIVS konsideroi që, edhe nëse shitja në Nisë nuk mund të cilësohet vetë si një plaçkitës, rrethanat specifike i japin familjes një të drejtë për kompensim.

“Përfituesit do të kompensohen për dëmin që rezulton nga imobilizimi i të ardhurave nga shitja nga mesi i vitit 1942 deri në fund të luftës,” tha CIVS në një njoftim për shtyp.

Këto rikthime të reja janë pjesë e një përshpejtimi të hulumtimeve mbi pronat e plaçkitura, 76 vjet pas rënies së nazizmit.

Shumica e këtyre punimeve janë nënshkruar me bojëra uji nga Henry Bonaventure Monnier, Jean-Louis Forain, Constantin Guys dhe Pierre-Jules Mène.

Siç ishte rasti për pikturën “shkurre trëndafili nën pemë” nga Gustav Klimt, në Musée d’Orsay, të cilën Franca do t’ia kthejë një familjeje hebreje nga e cila u plaçkit në vitin 1938 në Austri, këto dymbëdhjetë vepra që i përkasin kombëtarit koleksionet publike mund të kthehen vetëm me miratimin e një ligji ad hoc.

Lexo më shumë

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…