Izraeli është si një startap, krijues dhe me ekosistem të lulëzuar

Edhe pse Izraeli për fat të keq është i detyruar të mbrojë veten dhe të luftojë, kompanitë e Izraelit vazhdojnë të rriten dhe ekosistemi i teknologjisë vazhdon të ecë përpara.


Nga Jon Medved

Historia e OurCrowd filloi nën zjarr. Në nëntor 2012, unë po tregoja dy nga investitorët tanë të parë amerikanë rreth Tel Avivit, duke i prezantuar ata me disa nga yjet e peizazhit të startapeve të Izraelit me shpresën se ata mund të investonin milionat e para, që do të na ndihmonin të largonim OurCrowd nga terreni.

Vizita jonë përkoi me Operacionin Shtylla e Mbrojtjes (Operation Pillar of Defense), në të cilën Izraeli filloi sulmet ajrore në objektivat e Hamasit në Gaza në përgjigje të zjarrit me raketa në qytete dhe fshatra izraelite – i njëjti skenar që shkaktoi ndezjen më të fundit të këtij muaji në luftime që fatmirësisht përfundoi me një armëpushim të Premten e kaluar.

Unë nuk u shqetësova për marrjen e miqve të mi në Tel Aviv, sepse qyteti nuk ishte vëndosur nën zjarr për më shumë se 20 vjet, kur Saddam Hussein nisi sulmet e tij me raketa kundër Izraelit në 1991. Pas një pasdite të suksesshme me disa sipërmarrës të rinj mbresëlënës, ne ishim në autostradën përsëri për në Jeruzalem kur fishkëllima e frikshme e sirenave të sulmit ajror njoftonte fillimin e sulmit të parë me raketa të Hamasit në Tel Aviv.

Unë u tërhoqa në shpatullën e fortë dhe i drejtova mysafirët e mi të shtriheshin në papastërtitë nga një mur ndërsa sistemi i mbrojtjes së Kupës së Hekurt (Iron Dome) të Izraelit u ngrit në veprim mbi kokat tona. Ne dëgjuam “bumet” ndërsa “Kupola e Hekurt” shkatërronte raketat iraniane Fajrm sipër nesh dhe ndjeva ankthin, pasi tre nga raketat e hedhura nga Hamas shpërthyen disa milje nga vendi ku po vinim.

Pasi qielli heshti, mysafirët e mi u ngritën nga toka, pastruan kostumet e tyre Armani dhe u ngjitën përsëri në makinë. Kur kthehesha për në shtëpi, u përpoqa ta fus përvojën e pakëndshme në kontekst, duke shpjeguar se si Izraeli ishte shfaqur nga fatkeqësia për të lulëzuar në kombin fillestar që sapo kishin parë vetë në Bulevardin Rothschild.

Por nuk u habita nga heshtja e tyre, as nga sugjerimi i tyre që unë të vija pranë hotelit të tyre për mëngjes të nesërmen në mëngjes në mënyrë që ata të rishikonin investimin e tyre të propozuar. Kur arrita në shtëpi, i thashë gruas time se ëndrra kishte mbaruar dhe ne do të duhej t’i linim planet tona në pritje.

Kur arrita në hotel të nesërmen në mëngjes, investitorët tashmë kishin vendosur mendjen e tyre. Hapa gojën për të folur por njëri prej tyre më ndaloi shkurt.

“Jon, ne duhet t’ju themi që ne kemi vendosur të mos investojmë një milion dollarë në OurCrowd”, tha mysafiri im, duke shkëmbyer një vështrim me kolegun e tij. “Pas asaj që kaluam dje, ne do të investojmë dy milionë dollarë. Nëse ata djem nga Hamasi mendojnë se mund të na frikësojnë, ata kurrë nuk kanë takuar një New Yorker të vërtetë.”

Unë duhet t’i falënderoj ata dy zotërinj, për ndihmën që i dhanë OurCrowd.

Startapet janë kompani që mësojnë të menaxhojnë krizat që nga dita e parë. Ata nuk kanë para. Ata nuk kanë një ekip. Ata nuk kanë klientë. Ata duhet të mësojnë të kapërcejnë krizat – përndryshe, nuk do të mbijetojnë. Qëndrueshmëria dhe aftësia për të trajtuar sfidat dhe ndryshimet e pasurisë që presin çdo kompani të re janë thelbësore nëse do të jeni një sipërmarrës i suksesshëm fillestar. Ju do të mateni nga mënyra se si i përgjigjeni stresit dhe si i përgjigjeni vështirësive. Ky është thelbi i një fillestari.

Ne e pamë këtë qartë gjatë pandemisë Covid-19. Në fillim, të gjithë panë rënie të vrullshme në tregjet publike dhe kishin frikë për mbijetesën e ekonomisë botërore, e lëre më startup-et e reja që jetonin dorë më gojë.

Investitorët e mençur e blenë rënien sepse ata e kuptuan që kompanitë e teknologjisë në veçanti jo vetëm që do të përfitonin nga përqendrimi në punën në distancë, tregtinë elektronike dhe përçarjen dixhitale, por gjithashtu janë të mirë në trajtimin e krizave.

Si rezultat, investimet në sipërmarrje u mblodhën dhe sektori lulëzoi.

Ekosistemi izraelit u ndërtua rreth krizave nga njerëz që zhvillojnë aftësitë e tyre në ushtri, ku ata mësojnë se si të merren me vështirësitë dhe të prodhojnë zgjidhje nën presion përballë sfidave të mëdha.

Pra, edhe pse Izraeli për fat të keq është i detyruar të mbrojë veten dhe të luftojë, kompanitë e Izraelit vazhdojnë të rriten dhe ekosistemi i teknologjisë vazhdon të ecë përpara.

Pavarësisht uljeve afatshkurtra, çdo herë që Izraelit i është dashur të durojë një krizë si ajo me të cilën u përballëm në maj, pas një tërheqjeje të shkurtër, ekonomia është rikthyer përsëri.

Ne mbetemi optimist në lidhje me perspektivat e pajtimit afatgjatë, si me fqinjët tanë lokalë ashtu edhe me miqtë tanë të rinj në Gji. Ndërkohë, nëse vazhdojmë të sfidohemi, ne do të menaxhojmë krizat afatshkurtra sepse na duhet dhe të dalim me forcë të ripërtërirë.

Izraeli, si një startap, duhet të mbetet krijues, mendimtar i shpejtë dhe elastik, sepse Izraeli me të vërtetë është një komb startap. /The Times of Israel/

RRETH AUTORIT

Jonathan Medved është themeluesi dhe CEO i OurCrowd, platforma kryesore globale e investimeve në mbarë botën e kapitalit, me qendër në Jeruzalem.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…