Imazhet satelitore në Iran tregojnë aktivitetin e fshehtë, si në skedarët bërthamorë të kapur nga Mossad

Lehtësia që dyshohet se ishte përdorur për të prodhuar përbërësin kryesor bërthamor u mbulua muajt e fundit, pas inspektimit të IAEA-s në vendet e tjera të dyshuara


Imazhet satelitore të marra vitin e kaluar duket se tregojnë aktivitetin e fshehjes në një strukturë iraniane të identifikuar më parë si një vend ku Teherani u akuzua për prodhimin e një komponenti kryesor për programin e tij bërthamor.

Imazhet, të marra nga Maxar Technologies, dhe të analizuara nga kompania private e inteligjencës izraelite The Intel Lab dhe Instituti për Shkencë dhe Siguri Ndërkombëtare me qendër në Washington DC, tregojnë kamionë dhe punime tokësore që ndodhin në Sanjarian, një qytet i vogël jashtë Teheranit.

Imazhet, të raportuara për herë të parë nga Fox News, tregojnë 18 automjete në vend në 15 Tetor 2020, si dhe gërmime dhe më shumë automjete në Janar.

Vendi u mbulua në Mars, dhe gjithçka që është aktualisht e dukshme janë llogore dhe rrotullime gërmimesh.

Sipas institutit, i njohur gjithashtu si ISIS, arkivi bërthamor i kontrabanduar nga Irani nga agjencia spiune e Izraelit Mossad në 2018 përmbante informacion në lidhje me rolin e Sanjarian në planet për të prodhuar gjeneratorë të valëve të shokut, të cilat janë përbërësit kryesorë në miniaturizimin e armëve bërthamore.

Ajo tha se faqja u përdor si pjesë e Planit Amad – programi i armëve bërthamore iraniane, për të cilin Irani pretendon se u ndalua në vitin 2003, por që Izraeli thotë se vazhdoi në fshehtësi – për të kryer një numër të lartë eksperimentesh me gjeneratorë të valëve të shokut dhe tela urë shpërthyese, të cilat janë një përbërësi në gjeneratorë.

Në një moment, 136 teste u kryen brenda shtatë muajve në 2002-2003 në dy dhomat e shpërthimit të faqes. Arkivi bërthamor thuhet se përmbante fotografi të faqes nga rreth asaj kohe.

“Vendi i fshehjes 100 metra larg përtej shtratit të rrjedhës së thatë është shumë i rëndësishëm dhe bota duhet të jetë e vetëdijshme për këtë,” tha instituti në një seri cicërimesh të Mërkurën herët. “Aktivitetet e varrosjes u zhvilluan midis 2004 dhe 2005, në fund të Planit Amad dhe zvogëlimin dhe fshehjen e mëtejshme të programit.”

“Asnjë aktivitet i dukshëm nuk u zhvillua për vitet që do të vijnë”, tha ai.

Por më pas Izraeli kapi arkivin dhe i dha informacion Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike të KB-së që e nxiti atë të inspektojë disa ish site bërthamore që më parë nuk diheshin.

Me sa duket pas këtij zhvillimi, aktivitetet u rinovuan në sitin Sanjarian në tetor 2020, ku gërmimet vazhduan deri në janar 2021, sipas ISIS.

“Vendi i varrimit u rihap, por u vendos nën një çarçaf të bardhë që mbulonte zonën e gërmuar, duke fshehur atë që ndodhet nën vëzhguesit e jashtëm, përfshirë satelitët”, tha ajo të mërkurën. Më pak se dy muaj më vonë, zona u duk e braktisur, me vetëm llogore të zbrazëta. Pastaj vetëm në muajin e kaluar, zona u bllokua me buldozë dhe u shkallëzua, sikur asgjë të mos ndodhte kurrë këtu. ”

Një objekt i ri u ndërtua afër, me një ndërtesë trekatëshe dhe një mur rrethues.

“Duhet menduar për datat dhe kronologjitë”, tha Olli Heinonen, një bashkëpunëtor i shquar në Stimson Center. “Këto ngjarje nuk ndodhin të izoluara.”

Insinuata duket të jetë se Irani, i sprovuar nga IAEA duke inspektuar vendet e panjohura më parë bërthamore duke përdorur informacionin e marrë nga Mossad, pretendohet se ka provuar të mbulojë çdo provë inkriminuese nga kompleksi Sanjarian.

Zhvillimi erdhi ndërsa administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden ka qenë e angazhuar në bisedime indirekte me Iranin në lidhje me kthimin e ish-presidentit Donald Trump nga marrëveshja bërthamore e Iranit 2015, e cila kishte hequr sanksionet në këmbim të uljes së veprimtarisë atomike të Teheranit.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha të martën se “qindra” sanksione do të mbeten mbi Iranin edhe nëse Uashingtoni bashkohet përsëri me marrëveshjen.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…