Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.


Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezit pret që të punojë me të.

“Në emër të popullit Amerikan, unë përgëzoj Kryeministrin Naftali Bennett, Kryeministrin Alternativ dhe Ministrin e Jashtëm Yair Lapid dhe të gjithë anëtarët e kabinetit të ri Izraelit. Unë pres që të punoj me Kryeministrin Bennett për të forcuar të gjitha aspektet e marrëdhënies së ngushtë dhe të qëndrueshme midis dy kombeve tona,”thotë Biden.

“Izraeli nuk ka mik më të mirë se Shtetet e Bashkuara. Lidhja që bashkon njerëzit tanë është dëshmi e vlerave tona të përbashkëta dhe dekadave të bashkëpunimit të ngushtë dhe ndërsa ne vazhdojmë të forcojmë partneritetin tonë, Shtetet e Bashkuara mbeten të palëkundura në mbështetjen e tyre për sigurinë e Izraelit. Administrata ime është plotësisht e angazhuar për të punuar me qeverinë e re izraelite për të avancuar sigurinë, stabilitetin dhe paqen për izraelitët, palestinezët dhe njerëzit në të gjithë rajonin e gjerë.”, shton ai.

Kryeministri Naftali Bennett falënderon Presidentin e SHBA Joe Biden për urimet e tij.

Faleminderit Z. President! Unë pres që të punoj me ju për të forcuar lidhjet midis dy kombeve tona, ”shkruan ai në Twitter.

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.