Udhëheqësit botërorë përshëndesin qeverinë e re të Izraelit: Urime Bennett!

Udhëheqësit botërorë i dërguan urimet e tyre Kryeministrit të ri të Izraelit, Naftali Bennett, pas votimit të Knesset dhe që i dha fund drejtimit 12-vjeçar të udhëheqësit të Likud, Benjamin Netanyahu, si kryeministër.


Udhëheqësit botërorë i dërguan urimet e tyre Kryeministrit të ri të Izraelit, Naftali Bennett, pas votimit të Knesset dhe që i dha fund drejtimit 12-vjeçar të udhëheqësit të Likud, Benjamin Netanyahu, si kryeministër.

Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara mbetën të përkushtuara në sigurinë e Izraelit dhe do të punojnë me qeverinë e tyre të re. Në një deklaratë që nuk përmendte Netanyahun, Biden mirëpriti koalicionin e ri dhe kërkoi të riafirmojë lidhjet SHBA-Izrael.

Shtëpia e Bardhë tha se Biden foli në telefon me Bennett të Dielën “për të ofruar urimet e tij të ngrohta”, duke shtuar se Presidenti Amerikan “shprehu qëllimin e tij të vendosur për të thelluar bashkëpunimin midis Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit për shumë sfida dhe mundësi me të cilat përballet rajoni. Udhëheqësit ranë dakord që ata dhe ekipet e tyre do të këshillohen ngushtë për të gjitha çështjet që lidhen me sigurinë rajonale, përfshirë Iranin. ”

“Shtetet e Bashkuara mbeten të palëkundura në mbështetjen e tyre për sigurinë e Izraelit,” tha Biden në një deklaratë të mëparshme. “Administrata ime është plotësisht e angazhuar për të punuar me qeverinë e re izraelite për të avancuar sigurinë, stabilitetin dhe paqen për izraelitët, palestinezët dhe njerëzit në të gjithë rajonin e gjerë.”

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken gjithashtu lëshuan deklarata duke mirëpritur homologët e tyre në qeverinë e re izraelite.

“Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken uroi ngrohtësisht Yair Lapid sot [të Dielën] për qeverinë e Izraelit”, tha Departamenti i Shtetit, duke shtuar se të dy diskutuan “angazhimin e SHBA për sigurinë e Izraelit, rëndësinë e mbajtjes së ndërprerjes së armiqësive, mundësitë për të thellojnë dhe zgjerojnë normalizimin e marrëdhënieve diplomatike, kërcënimin e paraqitur nga Irani dhe përparësitë e tjera rajonale. Ministri Lapid dhe Sekretari Blinken pranuan partneritetin e fortë midis Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit, dhe Sekretari vuri në dukje se ai pret të mirëpresë Ministrin në Uashington së shpejti ndërsa të dy qeveritë punojnë për të ndërtuar një marrëdhënie edhe më të fortë midis vendeve tona dhe popujve tanë “.

Zyra e Presidentit të Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas kishte pak për të thënë në lidhje me qeverinë e re të Izraelit, duke e quajtur atë një “çështje të brendshme izraelite”.

Zëdhënësi i Abbas Nabil Abu Rudeineh tha se pozicioni palestinez mbetet “aderimi ndaj legjitimitetit ndërkombëtar dhe zgjidhja e dy shteteve duke krijuar një shtet të pavarur palestinez në kufijtë e 1967, me Jeruzalemin lindor si kryeqytetin e tij”.

Sundimtarët e Hamasit të Gazës thanë se ata do të përballen me qeverinë e re izraelite që pritet të marrë detyrën.

Fawzi Barhoum, një zëdhënës i grupit terrorist islamik që sundon Rripin e Gazës, tha të dielën se çdo qeveri izraelite është “një njësi okupuese e kolonëve që duhet të rezistohet nga të gjitha format e rezistencës, më e rëndësishmja e së cilës është rezistenca e armatosur”.

Barhoum vuri në dukje se “sjellja e kësaj qeverie në terren do të përcaktojë mënyrën dhe natyrën e trajtimit të saj”.

Kryeministri britanik Boris Johnson shkroi në Twitter, “Në emër të Mbretërisë së Bashkuar, unë ofroj urimet e mia për Naftali Bennett dhe Yair Lapid për formimin e një qeverie të re në Izrael. Ndërsa dalim nga COVID-19, kjo është një kohë emocionuese për MB dhe Izraelin të vazhdojmë të punojmë së bashku për të avancuar paqen dhe prosperitetin për të gjithë “.

I dërguari i KB në Lindjen e Mesme Tor Wennesland tha: “Unë pres që të punoj me qeverinë për të çuar përpara qëllimin përfundimtar të një paqe të qëndrueshme midis izraelitëve dhe palestinezëve.”

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, shkroi në Twitter, “Urime Kryeministrit Naftali Nennett dhe Kryeministrit Alternativ dhe MPJ Yair Lapid për betimin e qeverisë së re izraelite. Në pritje të forcimit të partneritetit për prosperitet të përbashkët dhe drejt paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm rajonal ”

Udhëheqësi i shumicës së senatit amerikan Chuck Schumer, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë, “Ka një administratë të re në Izrael. Dhe ne shpresojmë që tani të mund të fillojmë negociata serioze për një zgjidhje me dy shtete. Unë po kërkoj që Administrata e Biden të bëjë gjithçka që bashkoni palët së bashku dhe ndihmoni në arritjen e një zgjidhjeje me dy shtete ku secila palë mund të jetojë krah për krah në paqe “.

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau i dërgoi urimet Bennett, duke thënë se ai “pret” të punojë me të.

“Kanadaja dhe Izraeli janë miq të ngushtë të lidhur së bashku nga vlerat e përbashkëta demokratike, një histori e gjatë bashkëpunimi dhe lidhje të gjalla midis njerëzve”, tha Trudeau në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij.

Ai përsëriti se Otava “mbetet e palëkundur në angazhimin e saj për një zgjidhje me dy shtete, me izraelitë dhe palestinezë që jetojnë në paqe, siguri dhe dinjitet – pa frikë dhe me të drejtat e tyre të respektuara”.

Ai gjithashtu falënderoi ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu “për partneritetin e tij të vlefshëm gjatë viteve, në një kohë kur Kanadaja dhe Izraeli arritën shumë së bashku”.

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz përgëzoi Bennett dhe Lapid “për formimin e një qeverie. Unë shpresoj të punoj me ju. Austria është e përkushtuar ndaj Izraelit si një shtet hebre dhe demokratik dhe do të vazhdojë të qëndrojë pranë Izraelit”.

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë duke uruar qeverinë e re: “Izraeli dhe Gjermania kanë lidhje unike që ne duam t’i thellojmë. Unë pres që të punoj ngushtë me qeverinë e Bennett.”

Presidenti i Kongresit Botëror Hebre Ronald S. Lauder gjithashtu përgëzoi qeverinë e re, duke thënë në një deklaratë se ai “Unë përgëzoj liderët e partive politike të Izraelit që janë bërë së bashku për të formuar një qeveri të unitetit kombëtar që përfshin të gjitha anët e spektrit politik izraelit, nga e djathta në të majtë, fetare në laike. Unë jam i kënaqur që këto përpjekje tani janë realizuar dhe që kjo qeveri e re është krijuar.

“Në emër të më shumë se 100 komuniteteve hebraike në gjashtë kontinente të lidhur me Kongresin Botëror Hebre, unë pres që të punoj me qeverinë e re ndërsa ajo fillon në detyrën e frikshme për t’i siguruar Shtetit të Izraelit një ndjenjë të stabilitetit politik dhe suksesi i tij i vazhdueshëm, si brenda dhe jashtë vendit, ndërsa ne së bashku përballemi me rritjen e antisemitizmit në të gjithë globin që kërcënon si Izraelin dhe popullin hebre, “tha ai.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…