Historiania e Holokaustit, Deborah Lipstadt, emërohet e Dërguara Speciae e SHBA-ve për Antisemitizmin

Deborah Lipstadt është Profesore e Historisë Moderne Hebraike dhe Studimeve të Holokaustit në Universitetin Emory në Atlanta


Shtëpia e Bardhë njoftoi të premten emërimin e historianes së Holokaustit Deborah Lipstadt për të shërbyer si e dërguar speciale e SHBA për të monitoruar dhe luftuar antisemitizmin, duke marrë lëvdata nga grupet hebraike në të gjithë spektrin politik.

Lipstadt ishte e preferuara për rolin, dhe presioni ishte rritur mbi administratën Biden për të mbushur pozicionin në mes të një rritje në incidentet antisemitike në muajt e fundit, dhe me urgjencë të shtuar pasi një svastika naziste u gjet të hënën e gdhendur në një ashensor në Departamentin e Shtetit të SHBA ndërtesë, pranë zyrës të të dërguarit të antisemitizmit.

Lipstadt, 74 vjeç, është Profesore Dorot e Historisë Moderne Hebraike dhe Studimeve të Holokaustit në Universitetin Emory në Atlanta, ku ishte drejtoreshë themeluese e Institutit për Studime Hebraike.

Ajo është autore e “Përtej Besimit: Shtypi Amerikan dhe Ardhja e Holokaustit 1933-1945”; “Historia në gjyq: Dita ime në gjyq me një mohues të Holokaustit”; “Gjyqi i Eichmann” dhe “Holokausti: Një mirëkuptim amerikan” dhe “Antisemitizmi: Këtu dhe Tani”.

Lipstadt është më e njohur për publikun e gjerë nga paraqitja e saj në një çështje ligjore historike britanike, në të cilën ajo luftoi një padi shpifëse të sjellë nga mohuesi i Holokaustit David Irving. Ajo përvojë u portretizua nga aktori superstar Rachel Weisz në filmin artistik të Hollivudit “Mohimi”.

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.