Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.


Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Sipas zbardhjes së bisedës nga Shtëpia e Bardhë, “Sullivan uroi Dr. Hulata për rolin e tij të ri dhe theksoi se ai mezi pret të punojë së bashku për të forcuar të gjitha aspektet e partneritetit SHBA-Izrael”.

Të dy diskutuan disa çështje rajonale, “përfshirë kërcënimin e paraqitur nga Irani”, thuhet në deklaratë dhe ranë dakord “të konsultohen nga afër për këto çështje”.

Të dy diskutuan gjithashtu “avancimin e normalizimit të marrëdhënieve midis Izraelit dhe vendeve në botën arabe dhe myslimane dhe zhvillimet e fundit pozitive në marrëdhëniet e Izraelit me Jordaninë”.

“Sullivan gjithashtu theksoi rëndësinë e ndjekjes së hapave pozitiv në lidhje me palestinezët, të cilët janë kritikë për paqen, sigurinë dhe prosperitetin,” thuhet në deklaratë.

“Ata diskutuan vizitën e ardhshme në Uashington nga kryeministri izraelit Bennett, dhe zoti Sullivan tregoi se Presidenti Biden mezi pret të mirëpresë së shpejti kryeministrin Bennett në Shtëpinë e Bardhë,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Më herët të hënën, Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, iu drejtua një pyetjeje në lidhje me një sulm të mundshëm hakmarrës izraelit ndaj Iranit, pas sulmit në Rrugën Mercer, një cisternë produktesh nafte me flamur liberian, në pronësi të Japonisë, e menaxhuar nga Zodiac Maritime në pronësi të Izraelit.

Gjatë konferencës së përditshme për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, ajo tha se “si një vend sovran, Izraeli do të marrë vendimet e veta. Por unë do të them se në lidhje me angazhimin tonë në bisedimet bërthamore – të cilat ne, natyrisht, kemi autoritete ose kemi vendime për t’i marrë atje – pikëpamja jonë është se çdo sfidë dhe kërcënim i vetëm me të cilin përballemi nga Irani do të bëhen më të theksuara dhe më të rrezikshme nga një program bërthamor i pakontrolluar ”.

“Pra, thënë ndryshe, kufizimi i programit bërthamor të Iranit duke u kthyer në JCPOA do të na vendosë në një pozitë më të mirë për të adresuar këto probleme të tjera,” vazhdoi ajo. “Kjo nuk do të thotë se do të kujdeset për çështjet e tjera që kishin qenë shqetësimet e vazhdueshme që kemi pasur me Iranin. Ata janë një aktor i keq në skenën globale. Ata kanë kërcënuar ushtrinë tonë, siç e dimë të gjithë. Por ne vazhdojmë të besojmë se ndjekja e një rruge diplomatike përpara, se ndjekja e një mundësie për t’u siguruar që të kemi një shikueshmëri më të madhe se cilat janë aftësitë e tyre bërthamore është në interesin tonë kombëtar. “

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.