Naftali Bennett: Joe Biden e do Izraelin!

Kryeministri izraelit u tha gazetarëve se e gjeti presidentin amerikan shumë “të vëmendshëm ndaj nevojave tona”


WASHINGTON – Kryeministri Naftali Bennett tha se, gjatë takimit të tij me Presidentin amerikan Joe Biden, ai i bëri një ftesë për të vizituar Izraelin, pasi të jetë zbutur pandemia.

“E ftova presidentin në Izrael pasi mundëm variantin Delta,” tha Bennett në një konferencë për gazetarët izraelitë që udhëtuan me të në Uashington. Izraeli ka qenë në rrugën drejt shtytjes së nxitësve të goditjes së tretë për të kapërcyer variantin që kërcënoi të zhbëjë përparimin e arritur nga fushata e vaksinimit.

Bennett ishte i prerë se sa mirë kishte shkuar takimi i tij me Biden.


“Ishte një takim i mrekullueshëm, veçanërisht një-në-një,” tha ai. “Ishte kryesisht një takim pune. Kishte një ndjenjë se ne njiheshim për një kohë të gjatë. Gjeta një udhëheqës që e do Izraelin, i cili e di saktësisht se çfarë dëshiron dhe është i vëmendshëm ndaj nevojave tona. ”

Kryeministri tha se edhe pasi shpërthimi në Kabul detyroi anulimin e takimit të planifikuar fillimisht për të enjten, Biden kishte qenë i vendosur për t’u siguruar që kjo të ndodhte akoma dhe për ta shtyrë për ditën tjetër.

“Unë jam vërtet mirënjohës ndaj presidentit dhe të gjithë stafit të tij për vendosmërinë e tyre për të kryer takimin,” tha Bennett, duke vlerësuar administratën Biden për “vëmendjen dhe përqendrimin e saj në kulmin e një incidenti kompleks amerikan”.

Kryeministri tha se ishte i kënaqur kur dëgjoi këmbënguljen e Biden se Irani nuk do të marrë kurrë një armë bërthamore.

“Si Presidenti Biden ashtu edhe unë jemi të vendosur që Irani nuk do të marrë kurrë një armë bërthamore. Jam i lumtur që jemi dakord për qëllimin. Stafet tona do të punojnë në ditët, javët dhe muajt e ardhshëm për të zhvilluar kanale bashkëpunimi,”tha ai.

“Por duhet të them që nuk ka shumë kohë. Tema është urgjente dhe nuk mund të shtyhet mënjanë,” shtoi Bennett.

Udhëheqësi amerikan gjithashtu u angazhua për të rimbushur sistemin e mbrojtjes raketore Iron Dome të Izraelit, i cili pa përdorim të madh gjatë konfliktit 11-ditor të Majit me Hamasin në Gaza. Dhe ai tha se do të drejtonte ekipin e tij që të punonte drejt përfshirjes së Izraelit në programin e heqjes së vizave në SHBA, “dhe ta bëjë këtë.”

Bennett falënderoi Biden për mbështetjen e tij ndaj Izraelit, veçanërisht gjatë konfliktit të majit.

“Këtu miqësia vërtet testohet,” tha ai. “Dhe Izraeli e di se ne nuk kemi një aleat më të mirë ose më të besueshëm në botë sesa Shtetet e Bashkuara të Amerikës.”

Ai u kthye në temën që ai kishte shprehur gjatë vizitës së tij, se qeveria izraelite po vjen me një “frymë të re të vullnetit të mirë … të shpresës, një frymë mirësjelljeje dhe ndershmërie, një frymë uniteti dhe dypartiake”.

Ai tha se Izraeli duket se bën mirë në botë, por shtoi se “në rajonin tonë, të bësh mirë nuk është e mjaftueshme”, duke përmendur kërcënimet e paraqitura nga Shteti Islamik, Hezbollahu, Xhihadi Islamik, Hamasi dhe milicitë iraniane.

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.