E ëma e dha “borxh” se nuk e rriste dot, sot Larry Ellison është personi i dhjetë më i pasur në botë

Themeluesi i gjigantit teknologjik “Oracle Corp.” ka një pasuri prej 93.9 miliardë dollarësh.


Larry Ellison, themeluesi i gjigantit të softuerit të informacionit Oracle Corp, është një histori suksesi klasike e pasurisë. I lindur në Nju Jork nga një nënë hebreje 19-vjeçare dhe i rritur nga halla dhe xhaxhai i tij, pasi nëna e tij nuk mund ta mbante, Ellison tani është personi i nëntë më i pasur në Shtetet e Bashkuara dhe i dhjeti – më i pasur në botë, me një pasuri prej 93.9 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.

Ellison nuk e mbaroi kolegjin, por themeloi kompaninë që do të bëhej Oracle me 1,200 dollarë nga paratë e tij në moshën 33. Oracle tani ka rreth 135,000 punonjës në të gjithë globin dhe regjistroi një të ardhur neto prej më shumë se 10 miliardë dollarësh në vitin 2020.

Ellison dha dorëheqjen nga pozita e tij si CEO i Oracle në 2014, duke ia dorëzuar drejtimin Safra Catz dhe Mark Hurd nga Izraeli, ndërsa ai u bë kryetar ekzekutiv i kompanisë dhe oficer kryesor i teknologjisë. Meqenëse Hurd vdiq papritur në 2021, Catz ka qenë CEO i vetëm i kompanisë.

Oracle hapi zyrat e tij në Izrael në 1996, dhe aktualisht punëson rreth 400 atje. Ellison vizitoi Izraelin për herë të parë në 2007, dhe ka qenë një mbështetës i fortë.

“Larry dhe unë jemi shumë të përkushtuar ndaj Izraelit,” tha Catz në fillim të kësaj vere në një vizitë në Izrael. Oracle krijoi një qendër të re masive të të dhënave nëntokësore në Jerusalem “sepse ne e duam Izraelin dhe e dimë se vendi ka nevojë për të”, tha ai.

Ellison zotëron një numër shtëpish dhe prona mbresëlënëse, duke përfshirë një ishull Hawaiian dhe bën një sport të zotërimit dhe drejtimit të jahteve dhe avionëve të mrekullueshëm.

Ai është gjithashtu i njohur për aktivitetet e tij filantropike. Në vitin 2010, ai u bashkua me një numër miliarderësh duke premtuar mbështetje për Warren Buffett dhe Bill Gates “Giving Pledge”, sipas të cilit ai u zotua të japë të paktën 50% të pasurisë së tij. Ellison ka thënë veçmas se do të dhurojë 95% të pasurisë së tij kur të vdesë.

Ndër kontributet e tij për kauzat izraelite janë më shumë se 26 milionë dollarë dhënë për Miqtë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, si dhe 500,000 dollarë për të forcuar një qendër komunitare në Sderot në 2007.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.