Policia federale gjermane bleu në fshehtësi programin izraelit spiun “Pegasus”

Policia së pari hyri në bisedime me NSO Group në 2017, pasi nuk arriti të prodhojë versionin e tyre të spyware Pegasus.


Nga SHIRA SILKOFF, The Jerusalem Post

Zyra Federale e Policisë Kriminale Gjermane (BKA) bleu softuerin spiun “Pegasus”, të prodhuar nga Izraeli në vitin 2019, konfirmoi të martën gazeta gjermane “Die Zeit”.

“Spyware Pegasus” është prodhuar nga kompania kibernetike izraelite NSO Group dhe kohët e fundit u kritikua rëndë, kur një raport në korrik sugjeroi që softueri ishte përdorur nga qeveritë autoritare në të gjithë botën.

Spyware ishte përdorur për të hakuar 37 telefona inteligjentë që u përkisnin gazetarëve, zyrtarëve qeveritarë dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut në të gjithë botën, sipas raportit.

Raporti gjithashtu zbuloi se informacioni nga mbi 50,000 numra telefoni ishte marrë nga klientët e kompanisë spyware.

Një listë e synimeve të mundshme të përcaktuara nga klientët e NSO, përfshirë Presidentin Francez Emmanual Macron, u lëshua më pas nga burime të shumta menjëherë pas kësaj, përfshirë “Die Zeit” dhe “Haaretz”. NSO ka mohuar çdo lidhje me listën, raportoi Haaretz, por softueri Pegasus është gjetur në disa nga telefonat e objektivave të mundshëm.

Për më tepër, Amnesty International paditi në Gjykatën e Qarkut në Tel Aviv për heqjen e licencës së eksportit të NSO -së në vitin 2019, por ishte e pasuksesshme pasi mbi 20 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes dëshmuan se sa i rëndësishëm ishte Pegasus për sigurinë kombëtare.

Softueri shkaktoi polemika shumë kohë para se ky raport të dilte në dritë sepse mund të spiunonte telefonat inteligjentë android dhe Apple në kohë reale, duke lejuar regjistrimin e bisedave, mbledhjen e të dhënave dhe anashkalimin e kriptimit në aplikacionet e mesazheve, të gjitha pa e ditur përdoruesi.

Thuhet se “Pegasus” u ble nga qeveria federale në “fshehtësinë më të madhe”, dhe Komiteti i Brendshëm i Bundestagut u informua për blerjen në një “seancë me dyer të mbyllura”, raportoi “Die Zeit”.

Sipas burimeve gjermane që flasin gjithashtu për gazetën, vendimi për të blerë softuerin e diskutueshëm izraelit erdhi pasi BKA nuk arriti të prodhojë versionin e tyre të softuerit në vitin 2017.

Kontakti u bë me Grupin NSO po atë vit, kur, sipas burimeve, përfaqësuesit e kompanisë vizituan selinë e policisë në Wiesbaden, Gjermani, në mënyrë që të prezantonin softuerin dhe aftësitë e tij.

Blerja është provuar të jetë e diskutueshme, raportoi Haaretz, dhe ka shkaktuar mosmarrëveshje midis Ministrisë së Brendshme Gjermane dhe BKA, të cilët raportojnë tek ata.

Kjo është për shkak të aftësive të shumta të softuerit, shpjegoi Haaretz, të cilat disa thonë se shkelin ligjin gjerman, i cili lejon gjurmimin e telefonit vetëm në rrethana të jashtëzakonshme.

Për ta luftuar atë, disa funksione thuhet se u bllokuan, megjithëse është e paqartë se si dhe në çfarë mase kjo i kufizoi aftësitë e spyware.

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” konfirmoi se nënkryetarja e BKA -së Martina Link kishte raportuar blerjen e softuerit tek ligjvënësit në atë kohë, dhe që nga marsi 2021 është përdorur në rrethana specifike dhe të zgjedhura në lidhje me terrorizmin dhe krimin e organizuar.

Kancelarja gjermane Angela Merkel thuhet se tha, pasi u zbulua lista e objektivave të mundshëm të NSO-së, se duhet të ndërmerren hapa për të siguruar që spyware të mos bjerë në duar të gabuara dhe se duhet të jetë subjekt i shqyrtimit gjyqësor në vendet ku përdoret.

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.