Talibanët të gatshëm të krijojnë marrëdhënie me të gjitha kombet përveç Izraelit

Zëdhënësi i grupit ekstremist që mori Afganistanin thotë se dëshiron lidhje me të gjitha vendet në rajon dhe madje është i gatshëm të bashkëpunojë me SHBA, por jo me Izraelin


Talibanët janë të gatshëm të krijojnë lidhje me të gjitha vendet, përveç Izraelit, tha një zëdhënës të martën, pasi grupi ekstremist shpalli qeverinë e tij të re pasi mori kontrollin mbi Afganistanin.

Zëdhënësi Suhail Shaheen tha për “Sputnik” të Rusisë se, talebanët ishin të gatshëm të punonin me SHBA-të, pasi rrëzuan me shpejtësi qeverinë 20-vjeçare të mbështetur nga Perëndimi muajin e kaluar, kur Presidenti Joe Biden po përfundonte tërheqjen për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës.

“Po, natyrisht, në një kapitull të ri nëse Amerika dëshiron të ketë një marrëdhënie me ne, e cila mund të jetë në interes të të dy vendeve dhe të dy popujve, dhe nëse duan të marrin pjesë në rindërtimin e Afganistanit, ata janë të mirëpritur”, tha Shaheen.

Sidoqoftë, nuk kishte asnjë shans për lidhje me Izraelin.

“Sigurisht, ne nuk do të kemi asnjë lidhje me Izraelin. Ne duam të kemi marrëdhënie me vendet e tjera, Izraeli nuk është në mesin e këtyre vendeve”, tha Shaheen.

Talibanët të martën caktuan një qeveri të përkohshme, duke përfshirë disa të kërkuar për vepra terroriste.

Talibanët emëruan kryeministrin e tyre në detyrë, Mullah Mohammad Hassan Akhund, i cili është në listën e sanksioneve të OKB-së dhe shërbeu në regjimin brutal të islamistëve 1996-2001.

Zëvendësi i tij do të jetë Mullah Abdul Ghani Baradar, një bashkëthemelues i talebanëve i cili u lirua nga Pakistani nën presionin e SHBA për të marrë pjesë në negociatat për tërheqjen e trupave amerikane.

Ministri i Brendshëm do të jetë Sirajuddin Haqqani, pjesë e një grupi terrorist të caktuar nga SHBA, pavarësisht një oferte amerikane prej pesë milionë dollarësh për informacion që do të çojë në arrestimin e tij.

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.