Irani dhe Izraeli: Lufta e pashmangshme?

Marrëdhëniet Iran-Izrael janë në thelb një lojë me shumën zero, duke i lënë Izraelit pak zgjidhje, veçse të veprojë sipas instinkteve të tij ekzistenciale. Prandaj, përshkallëzimi në përdorimin e forcës për të rikthyer epërsinë iraniane në politikën e Lindjes së Mesme, për të parandaluar bërthamimin e tij dhe për të parandaluar rrethimin e Izraelit nga përfaqësuesit iranianë, është i mundshëm.


Nga Prof. Efraim Inbar
Instituti i Jerusalemit për Strategji dhe Siguri – The Jerusalem Institute for Strategy and Security (JISS) 

Prezantimi

Përpjekja e Iranit për hegjemoninë e Lindjes së Mesme dhe kërkimi i tij për një bombë bërthamore nxit perceptime jashtëzakonisht të larta të kërcënimit në rajon, dhe veçanërisht në Izrael. Për më tepër, teologjia e Republikës Islamike të Iranit mohon një vend për një shtet hebre. Udhëheqja e saj beson se Izraeli ose do të thahet nën presionin ushtarak ose do të asgjësohet kur të jetë i dobët dhe i prekshëm. Armiqësia e rrënjosur e Iranit përforcon perceptimin e Izraelit për një kërcënim ekzistencial nga Irani. Ndërsa ambiciet bërthamore dhe hegjemonike të Iranit mbeten të pafrenuara dhe ndërsa komuniteti ndërkombëtar duket i pavullnetshëm për të ushtruar presion të konsiderueshëm mbi Iranin, kushtet për një konfrontim të drejtpërdrejtë të armatosur midis Iranit dhe Izraelit janë sot më të pjekura se kurrë.

Ky artikull shqyrton ngritjen e Iranit në politikën e Lindjes së Mesme, programin bërthamor iranian dhe implikimet strategjike të aspiratave iraniane, të cilat të gjitha rrisin gjasat e konfliktit të armatosur të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit. Përpjekjet për “ndryshim regjimi” dështuan. Diplomacia e Presidentit Obama dhe “presioni maksimal” i ushtruar nga administrata Trump e la Iranin në rrugën bërthamore. Nga ajo që dimë për qasjen në zhvillim të administratës Biden ndaj Iranit, nuk ka gjasa të miratojë masa më të ashpra se paraardhësi i saj për t’i dhënë fund programeve bërthamore dhe raketore iraniane dhe për të frenuar përpjekjet e Iranit për të fituar kontroll më të madh në rajon. Prandaj, gjasat për një konflikt të armatosur të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit janë të mëdha.

Prof. Efraim Inbar

Ngritja e Iranit në Lindjen e Mesme

Irani ka qenë historikisht një lojtar i rëndësishëm në Lindjen e Mesme. Është një vend i madh me më shumë se 80 milionë banorë, i pajisur me pasuri energjetike dhe ka qenë gjithmonë një fuqi rajonale. Me një të kaluar perandorake dhe zell revolucionar të sapogjetur (që nga Revolucioni iranian i vitit 1979), Irani projekton fuqinë në rajon dhe ushqen ambicie për të sunduar Lindjen e Mesme dhe më gjerë. Përmbushja e ambicieve të tilla është lehtësuar nga zhvillimet sistematike dhe rajonale.

Ndërmarrja revolucionare iraniane ka përfituar nga politikat e Lindjes së Mesme të administratave Bush, Obama dhe Trump. Ndërhyrja ushtarake amerikane në vitin 2003 shkatërroi regjimin e Sadam Huseinit në Irak, një rival i fortë i Iranit. Për më tepër, SHBA-ja dështoi të krijonte një qeveri pasardhëse të qëndrueshme në Irak, e aftë për ta mbajtur vendin të bashkuar dhe të fortë. Kjo dëmtoi ekuilibrin e fuqisë në Gjirin Persik. Vendimi i Presidentit Donald Trump për të tërhequr trupat amerikane nga Siria verilindore në pranverën e vitit 2019 nënvizoi synimet amerikane për t’u larguar nga Lindja e Mesme dhe përmirësoi shanset e Iranit për të ngritur një “korridor shiit” nga Irani në Detin Mesdhe nëpërmjet Irakut dhe Sirisë.

Për më tepër, pjesa më e madhe e botës arabe sunite është në grahmat e një krize të thellë socio-politike që nga ardhja e “Pranverës Arabe” (qartësisht një emërtim i gabuar), i cili ka krijuar mosmarrëveshje dhe një vakum politik brenda këtyre shteteve. Disa shtete arabe që atëherë kanë humbur monopolin e tyre mbi përdorimin e forcës dhe kanë degjeneruar në luftëra civile. Siria, Libia dhe Jemeni janë shembujt më të njohur. Autoriteti qendror në Somali, Liban, Autoriteti Palestinez (PA) dhe së fundmi në Irak janë sfiduar gjithashtu nga milicitë. Elita e sofistikuar revolucionare në Iran ka përfituar nga dobësitë e shteteve arabe duke financuar dhe trajnuar përfaqësuesit e mbështetur nga Irani në Liban, Siri, Irak, Gaza dhe Jemen.

Shtetet arabe sunite janë të dobëta dhe janë tmerruar nga përparimet në programin bërthamor iranian dhe nga sukseset e përfaqësuesve të tij. Arabia Saudite nuk arriti të kontrollonte ndikimin iranian në Irak, Siri dhe Jemen. Egjipti i mbijetoi trazirave të brendshme të krijuara nga “Pranvera Arabe”, por ende përballet me një kryengritje islamike në Sinai. Egjipti fokusohet në furnizimin fjalë për fjalë me ushqim për popullsinë e tij të madhe, gjë që është kritike për ruajtjen e stabilitetit të brendshëm. Kjo lë pak energji për të përballuar sfidën iraniane.

Turqia, një shtet i fortë sunit jo-arab, ka preferuar të veprojë sipas interesave të saj të përbashkëta me Iranin për të frenuar ndikimin saudit dhe për çështjen kurde, duke humbur deri tani potencialin e saj për të balancuar Iranin. Nën Erdoganin, Turqia ka kapitalizuar gjithashtu dobësinë arabe për të gdhendur sfera ndikimi në ish territoret osmane, si Iraku, Libia dhe Siria, ndërkohë që është distancuar gradualisht nga Perëndimi.

Ngritja e Iranit prodhoi një marrëveshje midis shteteve sunite në Gjirin Persik dhe Izraelit. Në mungesë të një ombrellë të besueshme sigurie amerikane, si sunitët ashtu edhe Irani e kuptojnë se Izraeli është barriera kryesore ndaj hegjemonisë iraniane. Prandaj, Izraeli është bërë për Iranin një anatemë fetare dhe strategjike.

Irani ka bërë luftë kundër Izraelit me anë të përfaqësuesve për të lodhur popullsinë civile të Izraelit. Që nga vitet 1980, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) ka trajnuar dhe armatosur Hizballah, një milici shiite në Liban, duke e kthyer vendin në një satrapi iraniane. Hizballah ka blerë më shumë se 130,000 raketa me rreze të ndryshme, duke mbuluar pjesën më të madhe të Izraelit. Irani është i angazhuar në përmirësimin e saktësisë së tyre. Qëllimi i deklaruar i Hizballahut është “çlirimi i Jerusalemit nga sundimi sionist”. Në mënyrë të ngjashme, pasi Hamasi pushtoi Gazën në vitin 2007, ai u bë marrës i ndihmës së madhe ushtarake nga Irani, e cila synonte të rriste aftësinë e tij për të gjakosur Izraelin. Kur Hamasi sunit nuk e mbështeti pozicionin iranian në Siri, Teherani kanalizoi ndihmë financiare dhe ushtarake për Xhihadin Islamik Palestinez në Gaza – një organizatë e nënshtruar ndaj Iranit. Duke pasur një terren në Gaza, Irani krijoi një front shtesë kundër Izraelit.

Irani gjithashtu ka ndërhyrë në luftën civile siriane për të ndihmuar Bashar Asadin, duke shpresuar ta kthejë Sirinë në një satelit si Libani. Irani dëshiron të përfundojë korridorin tokësor nga Irani, nëpërmjet Irakut, në Mesdhe (Liban dhe Siri). Prandaj Teherani i ka kërkuar Asadit një port pranë Latakisë.

Irani ka investuar rreth 15-30 miliardë dollarë në Siri dhe ka instaluar raketa tokë-tokë, bateri kundërajrore, drone, pajisje inteligjence dhe baza për të strehuar dhjetëra mijëra milici shiite. Irani synon të krijojë një front të tretë në verilindje, përgjatë kufirit të Izraelit në Lartësitë Golan.

Milicitë shiite në Irak dhe Siri, nën kontrollin e IRGC-së, kërcënojnë Mbretërinë Hashemite. Në të vërtetë, Mbreti Abdullah mbështet plotësisht politikën e jashtme të Arabisë Saudite kundër Iranit. Rënia e Jordanisë do të plotësonte përpjekjen e Iranit për të rrethuar Izraelin me përfaqësues iranianë dhe do të rrezikonte gjithashtu Arabinë Saudite, rivalin kryesor të Iranit në Gjirin Persik.

Neutralizimi i fuqisë ushtarake të Izraelit duke e rrethuar atë me përfaqësues të cilët kanë një mori raketash të drejtuara ndaj instalimeve strategjike të Izraelit dhe qendrave të popullsisë është një objektiv i rëndësishëm iranian në kërkimin e tij për hegjemoninë në Lindjen e Mesme.

Ngritja e Iranit në Lindjen e Mesme është rezultat i aftësisë së Iranit për të përfituar nga ndryshimet politike në rajon nga apatia ndërkombëtare ndaj përparimeve të tij. Për më tepër, Irani ka demonstruar shkathtësi të madhe në ndërtimin dhe përdorimin e forcave përfaqësuese për të arritur qëllimet e tij. Çuditërisht, roli i Iranit shihet si oktapod në të gjithë rajonin.

Nën Trumpin, SHBA miratoi një qëndrim anti-iranian, veçanërisht për çështjen bërthamore. Megjithatë, administrata Trump shfaqi mosgatishmëri për t’u përballur me skemat rajonale të Iranit dhe në vend të kësaj ka “gëlltitur” provokimet iraniane në Gjirin Persik, të tilla si sulmet ndaj anijeve të naftës në Gjirin Persik dhe Oman pa marrë përgjegjësinë Irani, ose përgjimi i një mbikëqyrjeje amerikane në qershor 2019. dron mbi ngushticën e Hormuzit. Në mënyrë të ngjashme, sulmi iranian i shtatorit 2019 në fushën e naftës Khurais dhe uzinat e përpunimit të naftës Abqaiq me drone dhe raketa lundrimi, duke i nxjerrë ato përkohësisht jashtë funksionit (prodhimi i naftës në Arabinë Saudite më pas u shkurtua me më shumë se 50%) nuk shkaktoi asnjë reagim ushtarak amerikan.

Eliminimi i Qassem Soleimanit (janar 2020) ishte një shfaqje e fuqishme e përdorimit të kufizuar të forcës, por përmbajtja e shfaqur pas kundërsulmeve raketore të Iranit ndaj bazave amerikane në Irak ende përcjell mesazhin se SHBA-ja heziton të ndalojë përparimet iraniane. Që nga janari 2020, milicitë iraniane vazhdojnë të ngacmojnë praninë ushtarake amerikane në atë vend.

Në mungesë të një vendosmërie të qartë amerikane për t’u përballur me cenimin iranian, vetëm Izraeli ka fuqinë për ta ndaluar atë. Në të vërtetë, Izraeli ka vendosur të zhvillojë një luftë të kufizuar të profilit të ulët, “fushatën mes luftërave”, për të penguar përpjekjet iraniane për të transformuar Sirinë dhe Irakun në platforma lëshimi të raketave. Megjithatë, Irani lëshoi ​​disa herë raketa dhe drone të armatosur drejt Izraelit. Sipas kryeministrit Benyamin Netanyahu, Irani ishte gjithashtu i suksesshëm në armatosjen e Huthis në Jemen me raketa me rreze të gjatë që synonin Izraelin. Përpjekjet ushtarake izraelite deri më tani kanë prodhuar rezultate të përziera. Ndërsa përfaqësuesit iranianë përballen me vështirësi në zbatimin e planeve të vendosjes në Siri dhe Irak, Teherani duket i vendosur të vazhdojë politikat e tij me kosto të madhe. Edhe ndikimi i ashpër i Covid-19 në Iran nuk e kufizoi projektin e tij perandorak dhe revolucionar.

Projekti Bërthamor i Iranit

Disa Ajatollah e shohin Iranin me armë bërthamore si një instrument në dorën e Allahut për të imponuar Islamin në të gjithë botën dhe se ata janë zgjedhur nga Allahu për të kryer misionin e Tij. Islami ka një brez imperialist, duke i inkurajuar besimtarët e tij që të sjellin fenë e vërtetë në të gjitha anët e botës, madje edhe me shpatë.

Përtej motivimit teologjik, një arsenal bërthamor ka një arsyetim strategjik. Është i dobishëm në frikësimin e fqinjëve dhe në projektimin e fuqisë. Për më tepër, ajo thyen monopolin bërthamor të Izraelit në rajon, duke i dhënë Iranit një shans më të mirë për të arritur axhendën e tij hegjemoniste.

Ndërsa bomba atomike shihet si një mjet i dobishëm për arritjen e qëllimeve të gjera perandorake dhe revolucionare, funksionet e saj më të rëndësishme janë mbrojtëse. Elita revolucionare ka vërtet frikë nga përpjekjet perëndimore për ndryshimin e regjimit apo edhe pushtimin e drejtpërdrejtë. Në fund të fundit, SHBA pushtoi fqinjët e Iranit – Afganistanin dhe Irakun, përkatësisht në 2001 dhe 2003.

Bomba mund të sigurojë frenim kundër agresionit perëndimor dhe për këtë arsye të sigurojë mbijetesën e regjimit. Destabilizimi i regjimit të një shteti bërthamor, i cili mund të çojë në paqëndrueshmëri kronike të brendshme, luftë civile ose shpërbërje, është një ndërmarrje më e rrezikshme sesa minimi i një regjimi jobërthamor. Koreja e Veriut kapërceu të gjitha pragjet bërthamore dhe regjimi i saj është ende në pushtet. Në mënyrë të ngjashme, kryqëzata demokratike e administratës së Xhorxh W. Bushit anashkaloi Pakistanin bërthamor, duke kuptuar se demokracia në një vend të tillë mund të vendoste butonin atomik në dorë të ultra-radikalëve. Libia u sulmua vetëm pasi hoqi dorë nga opsioni i saj bërthamor.

Aksionet e elitës në pushtet në Iran në ruajtjen e programit bërthamor të Iranit janë të lidhura pazgjidhshmërisht me mbijetesën e tij politike dhe madje fizike. Prandaj, mullahët janë të interesuar t’i paraqesin botës një fakt të kryer bërthamor.

Arritja e këtij qëllimi lehtësohet nga ngurrimi i Perëndimit për të përdorur forcën dhe në vend të kësaj përqendrimi në sanksionet ekonomike. Besimi se sanksionet e rrepta ekonomike mund ta bëjnë Teheranin të rishqyrtojë ambiciet e tij bërthamore ose të sjellë ndryshim regjimi është i përhapur. Megjithatë, vendosja e sanksioneve ndaj Fidel Kastros dhe Saddam Huseinit për vite me radhë nuk dha asnjë rezultat. Në mënyrë të ngjashme, sanksionet ndaj Koresë së Veriut dhe Rusisë nuk kanë prodhuar ndryshim në sjelljen e këtyre shteteve. Regjime të tilla diktatoriale nuk i përgjigjen shumë vështirësive ekonomike.

Progresi bërthamor iranian gradualisht u bë i njohur publikisht në fillim të shekullit të 21-të – veçanërisht pas vitit 2003, kur Perëndimi filloi të artikulonte shqetësime në rritje në lidhje me potencialin e Iranit për prodhimin e materialit të ndashëm të shkallës së armëve.

Pavarësisht aderimit të tij zyrtar ndaj NPT-së, Irani shkeli detyrimet e tij në lidhje me raportimin e materialit bërthamor dhe përpunimin, ruajtjen dhe përdorimin pasues të atij materiali. Në mars 2015, Drejtori i Përgjithshëm i IAEA-s, Yukiya Amano, raportoi se Irani nuk ofroi akses ose informacion të mjaftueshëm për të zgjidhur një duzinë çështjesh që lidhen me dimensionet e mundshme ushtarake të programit të tij bërthamor. Arkivi bërthamor i sekuestruar dhe i publikuar pjesërisht nga Mossad-i izraelit konfirmon se Irani u angazhua në një përpjekje të zgjatur të fshehtë për të zhvilluar armë bërthamore, shtrirja e plotë e të cilave mbeti e pazbuluar për një periudhë të gjatë. Ekzistojnë gjithashtu indikacione për kërkime dhe eksperimente mbi dizajnin e armëve dhe testimin nëntokësor.

Sjellja e Iranit nxori rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së (KSOKB) për të ndaluar pasurimin, si dhe sanksionet ekonomike ndërkombëtare. Presidenti Barrack Obama vendosi sanksione më të rrepta ekonomike për të detyruar pajtueshmërinë me regjimin e inspektimit të IAEA dhe për të parandaluar Iranin që të shkurtojë periudhën e tij të shkëputjes. Kërcënimet e besueshme izraelite për të përdorur forcën shërbyen për të nxitur komunitetin ndërkombëtar dhe për të vendosur pengesa më të mëdha në garën e Iranit drejt bombës. Irani vendosi të vinte në tryezën e bisedimeve dhe përfundimisht arriti një marrëveshje me P5+1 në korrik 2015, kur në Vjenë u nënshkrua Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), i njohur zakonisht si marrëveshja bërthamore e Iranit.

Pavarësisht nga të metat serioze të JCPOA, komuniteti ndërkombëtar, por jo qeveria e Izraelit, kishte përshtypjen se JCPOA mund të vononte pasojat e sigurisë që rrjedhin nga sipërmarrja bërthamore iraniane. Megjithatë, Presidenti Donald Trump, besnik i premtimit të tij zgjedhor, njoftoi më 8 maj 2018 se SHBA do të tërhiqej nga JCPOA me shpresën e një marrëveshjeje të re “më të mirë” bërthamore.

Që kur SHBA u tërhoq nga marrëveshja bërthamore dhe vendosi sanksione të ashpra ekonomike, Irani ka ulur vazhdimisht angazhimet e tij. Në nëntor 2019, Irani rifilloi pasurimin e uraniumit në Uzinën e Pasurimit të Karburantit Fordow dhe instaloi centrifuga të reja të avancuara për të rritur kapacitetin e pasurimit. Deri në fund të vitit 2019, Irani hoqi të gjitha kufizimet për pasurimin e uraniumit. Në janar 2020, Franca, Britania dhe Gjermania aktivizuan mekanizmin e mosmarrëveshjeve në JCPOA për të adresuar shkeljet e përhapura iraniane. Me iniciativën e tyre, dhe pas raporteve të marsit dhe qershorit për mungesën e bashkëpunimit të Iranit me Agjencinë, Bordi i Guvernatorëve të IAEA-s miratoi më 19 qershor 2020, një rezolutë që i bën thirrje Iranit të zbatojë Marrëveshjen e tij të Masave Mbrojtëse NPT dhe Protokollin Shtesë dhe të përmbushë Kërkesat e IAEA-s pa vonesa të mëtejshme.

Raporti i IAEA-s vërteton pretendimet e Izraelit në lidhje me aktivitetet e vazhdueshme të fshehta bërthamore të Iranit. Në të vërtetë, inteligjenca izraelite ka lëshuar një vlerësim tashmë në janar 2020 se Irani do të ketë materiale të mjaftueshme për një bombë bërthamore brenda vitit dhe se Irani do të ketë aftësinë për të ndërtuar raketa të armatosura bërthamore brenda dy viteve. Në janar 2021, Irani ka rifilluar pasurimin 20 për qind të uraniumit në objektin e tij bërthamor në Fordow, në një lëvizje të rëndësishme që shkel më tej kushtet e JCPOA. Ky vendim mund ta sjellë Republikën Islamike vetëm një hap të shkurtër larg arritjes së niveleve të shkallës së armëve prej 90%, duke shkurtuar “kohën e shpërthimit” të Iranit – kohën që do të duhej për të zhvilluar një bombë bërthamore.

Implikimet strategjike të ambicieve të Iranit

Irani revolucionar karakterizohet nga qëllime të gjera në politikën e tij të jashtme, një prirje për politika me rrezik të lartë, përkushtim intensiv dhe vendosmëri për të zbatuar këto politika dhe një stil diplomatik jokonvencional. bëhen edhe më të theksuara.

Programi bërthamor i Iranit, i shoqëruar me sistemet e shpërndarjes me rreze të gjatë, kërcënon stabilitetin rajonal në Lindjen e Mesme. Irani prodhon një sërë raketash me rreze të gjatë, duke përfshirë Shehab-3 (vargësia prej 1,300 kilometrash) dhe Sejjil (vargësia prej 2,000 kilometrash). Ai gjithashtu zhvillon një raketë lundrimi me një rreze prej më shumë se 2000 kilometra. Shtetet si Izraeli, Turqia, Arabia Saudite dhe shtetet e Gjirit janë brenda rrezes së veprimit, si dhe disa baza të rëndësishme të SHBA-së. Përmirësimet e mëtejshme në raketat iraniane mund t’i vënë shumicën e kryeqyteteve evropiane, dhe përfundimisht, kontinentin e Amerikës së Veriut, brenda mundësive të një sulmi të mundshëm. Irani ka një program ambicioz të lëshimit të satelitit, i cili bazohet në përdorimin e lëshuesve me shumë faza, me lëndë djegëse të ngurta, me vetitë e raketave balistike ndërkontinentale për të mundësuar lëshimin e një sateliti 300 kilogramësh. Arritja e këtij qëllimi do të vendosë më shumë shtete në rrezik të një sulmi bërthamor në të ardhmen.

Një Iran bërthamor do të rriste gjithashtu hegjemoninë iraniane në sektorin strategjik të energjisë, për shkak të vendndodhjes së tij të thjeshtë përgjatë Gjirit Persik të pasur me naftë dhe pellgut të Kaspikut. Këto dy rajone ngjitur formojnë “elipsën e energjisë”, e cila mban rreth 70 për qind të naftës së provuar në botë dhe rreth 40 për qind të rezervave të saj të gazit natyror. Dhënia e Iranit një aftësi më të mirë për të frikësuar qeveritë që kontrollojnë pjesë të këtij rezervuari të madh energjetik do të forconte më tej statusin e Iranit. Edhe një shtet si Arabia Saudite mund të vendosë të frenohet[18] në rrethana të caktuara.

Një Iran bërthamor do të rezultojë në humbjen e shteteve të Azisë Qendrore në Perëndim. Këto ish-republika sovjetike kanë adoptuar një orientim pro-perëndimor të politikës së jashtme që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Pas shfaqjes së një Irani bërthamor, ata ose do të lëvizin drejt Iranit ose do të përpiqen të sigurojnë një garanci të sigurisë bërthamore nga Rusia ose Kina, vende shumë më afër rajonit se sa SHBA.

Në një shtytje të mëtejshme ndaj Perëndimit, Teherani inkurajon elementët radikalë shiitë në Irak, në mënyrë që të detyrojë një tërheqje amerikane. Ajo gjithashtu nxit telashe përmes komuniteteve shiite në shtetet e Gjirit. Irani është më tej aleat me Sirinë, një shtet radikal me një predispozitë antiamerikane. Për më tepër, Teherani u jep mbështetje kritike organizatave terroriste si Hizballahu, Hamasi dhe Xhihadi Islamik. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Irani është shteti më aktiv sponsorizues i terrorizmit. Sukseset iraniane do të trimëronin radikalët islamikë kudo.

Një Iran bërthamor mund të përpiqet të destabilizojë Turqinë – një vend me peshë strategjike. Turqia laike ka qenë një mallkim për Iranin revolucionar. Teherani tashmë u përpoq në vitet 1990 të ndërhynte në çështjet turke dhe të forconte forcat ekstreme islamike. Në ditët e sotme, Irani revolucionar mund të përfitojë nga kriza e vazhdueshme e identitetit në Turqi për të rritur fuqinë e islamistëve radikalë. Humbja e Turqisë ndaj Perëndimit do të ishte një goditje strategjike.

Ndërsa Pakistani duhet të konsiderojë një shtet bërthamor në kufirin e tij perëndimor, ndryshimet në pozicionin e tij bërthamor janë të mundshme, duke ndikuar në ekuacionin bërthamor në nënkontinent. Efekti i zinxhirit bërthamor mund të arrijë edhe në Kinë.

Një Iran bërthamor mund të gërryejë më tej regjimin ndërkombëtar të mospërhapjes bërthamore (NPT) dhe të pengojë përpjekjet amerikane për të frenuar përhapjen. Një Iran i armatosur me armë bërthamore do të kishte gjithashtu një efekt zinxhir, duke gjeneruar përhapje bërthamore në rajonin e afërt. Shtetet e Lindjes së Mesme, të cilat pa ndryshim shfaqin perceptime të larta të kërcënimit, nuk ka gjasa të shikojnë me padurim një Iran bërthamor. Parandalimi i zgjeruar amerikan, veçanërisht këto ditë, nuk është i besueshëm në Lindjen e Mesme. Prandaj, këto shtete nuk do t’i rezistonin tundimit për të kundërshtuar ndikimin iranian duke adoptuar qëndrime të ngjashme bërthamore.

Një Lindje e Mesme bërthamore shumëpolare do të ishte një recetë për katastrofë. Kjo prognozë strategjike është rezultat i dy faktorëve kryesorë: a) pamjaftueshmërisë së një pozicioni mbrojtës kundër armëve bërthamore dhe b) vështirësive që rrethojnë vendosjen e një parandalimi të qëndrueshëm bërthamor në rajon. Besimi në efektet stabilizuese të përhapjes bërthamore është mendim i dëshiruar nga ana e strategëve të papërgjegjshëm të kolltukut.

Fatkeqësisht, diplomacia dhe sanksionet ekonomike deri më tani kanë pasur vetëm një efekt të kufizuar në projektin bërthamor të Iranit. Përpjekjet për “ndryshimin e regjimit” nuk janë bërë kurrë seriozisht dhe potenciali për suksesin e tyre mbetet i pasigurt. Irani mbetet i padekur, duke ngritur opsionin ushtarak. Ndërsa është përgjegjësi e SHBA-së, një fuqi globale, të kujdeset për problemin, Uashingtoni duket se i shmanget një konfrontimi ushtarak. Presidenti i ri amerikan, Joe Biden, sinjalizon preferencën e tij për një rrugë diplomatike që çon në një version të përmirësuar të JCPOA. Kjo vështirë se përmbush shpresat e Jeruzalemit. Nëse do të lihej vetëm, Jerusalemi do të konsideronte seriozisht marrjen e masave parandaluese.

A është i pashmangshëm një konfrontim më i madh?

Izraeli ka pasur konfrontime ushtarake me përfaqësuesit e Iranit, Hizbollahun, Xhihadin Islamik Palestinez dhe Hamasin. Jerusalemi ka qenë i vendosur të mos lejojë shfaqjen e një situate libaneze në Siri, ku raketat kërcënojnë shtetin hebre. Prandaj, duke filluar që nga viti 2013, Izraeli filloi të sulmonte objektivat e lidhura me Iranin në Siri për të parandaluar shtrirjen e Iranit dhe milicive të tij përfaqësuese në Siri. Këto sulme shërbejnë gjithashtu për të shkatërruar raketat e prodhuara nga Irani të dërguara për Hezbollahun në Liban, si dhe komponentët që synojnë të përmirësojnë saktësinë e tyre.

IDF ka mbajtur kryesisht një qasje të profilit të ulët, duke zgjedhur të mos publikojë operacionet e saj. Deri në janar 2019, mijëra objektiva u goditën, sipas shefit të atëhershëm të shtabit Gadi Eisenkot. Izraeli ishte i suksesshëm në largimin pjesërisht të milicive të mbështetura nga Irani nga kufiri i tij i menjëhershëm, megjithëse Irani vazhdon të vendosë forcat dhe armët e tij në Siri, si dhe në pikat kufitare Irako-Siriane. Ai gjithashtu hakmerret herë pas here, qoftë edhe në masë të vogël, vetëm për të vënë një pikë. Pavarësisht sulmeve të pamëshirshme izraelite, Irani ka treguar vendosmëri për të vazhduar me projektet e tij, edhe pse përballet me probleme të brendshme si pasojë e sanksioneve të SHBA-së, pakësimit të të ardhurave nga nafta, protestave në rrugë, një realitet i ashpër ekonomik dhe së fundmi një krizë Covid-19.

Megjithatë, Irani është i vendosur të krijojë korridorin e tij shiit, të dobësojë Arabinë Saudite dhe përfundimisht të dëbojë SHBA-në nga Lindja e Mesme. Ndërsa Irani fillimisht shpresonte t’i kalonte Presidentit Trump, kur ndjeu majë të sanksioneve ekonomike, Teherani vendosi të ndërronte marshin duke përdorur vlerën e tij shqetësuese. Sulmet ndaj transportit të naftës në Gjirin Persik dhe Oman u zhvilluan pa marrë përgjegjësinë Irani. Në mënyrë të ngjashme, Irani sulmoi fushën e naftës Khurais dhe impiantet e përpunimit të naftës Abqaiq me drone dhe raketa lundrimi, duke i bërë ato përkohësisht jashtë funksionit (prodhimi i naftës në Arabinë Saudite më pas u ul me më shumë se 50%). Në qershor 2019, IRGC-ja e Iranit rrëzoi një dron vëzhgues të Shteteve të Bashkuara mbi Ngushticën e Hormuzit dhe duke filluar nga janari 2020 Teherani ka lëshuar raketa në objektivat amerikanë në Irak. Milicitë e saj vazhdojnë të ngacmojnë praninë ushtarake amerikane në atë vend.

Pavarësisht ndryshimit në politikën e Uashingtonit ndaj Iranit, Trump preferoi një rrugë diplomatike. Shtetet e Bashkuara u mbështetën në presionin maksimal ekonomik për të arritur “një marrëveshje më të mirë”, por deri më tani, Irani duket i padekur dhe vazhdon të jetë në kufi. SHBA është gjithashtu e hutuar nga përpjekjet e saj për të përballuar sfidën Covid-19. Ka shumë pak gjasa që administrata Trump të sulmojë instalimet bërthamore të Iranit përpara një ndryshimi të rojes në Uashington. Në të kundërt, Biden është i vendosur të përpiqet të rivendosë një JCPOA të përmirësuar, i cili do t’i lërë Teheranit opsionin bërthamor.

Një lexim i tillë i këtyre zhvillimeve shkakton shqetësim në rritje në Jerusalem. Ndërsa Irani fiton ndikim në rritje në Lindjen e Mesme dhe sfidon monopolin e Izraelit mbi armët bërthamore në rajon, dhe administrata e re amerikane në të njëjtën kohë duket se nuk ka gjasa të ndërmarrë veprime të vendosura kundër programit bërthamor iranian, një zjarr më i madh midis Teheranit dhe Jerusalemit duket më i mundshëm.

Perceptimi i kërcënimit në Izrael është i madh. Izraeli i merr shumë seriozisht kërcënimet iraniane për të çrrënjosur shtetin hebre – një popull që ka një histori të gjatë persekutimesh, pogromesh dhe një holokausti nuk do të injorojë kërcënimet e zhdukjes. Aspiratat bërthamore të Iranit shihen në Izrael si një kërcënim ekzistencial, duke dhënë legjitimitet të brendshëm për veprime ushtarake kundër Iranit.

Kryeministri Netanyahu përsërit vazhdimisht dhe prerazi se Izraeli nuk do të lejojë që Irani të bëhet një fuqi bërthamore. Një tregues i gjendjes shpirtërore izraelite është fjalimi i vendosur i mbajtur nga Shefi i Shtabit të IDF-së, gjenerallejtënant Aviv Kochavi, më 25 dhjetor 2019. Ai veçoi Iranin dhe përfaqësuesit e tij si kërcënimin kryesor kundër Izraelit dhe bëri të qartë se një Izrael -Përplasja e Iranit është pothuajse e pashmangshme. Ai shtoi se ushtria është përgatitur për një skenar të tillë. Kochavi la të kuptohet gjithashtu për mosveprimin e shteteve të Gjirit dhe Shteteve të Bashkuara përballë sulmeve iraniane në instalimet e naftës dhe anijet. “Do të ishte më mirë të mos ishim vetëm,” vuri në dukje ai.[21] Kochavi gjithashtu krijoi një drejtori të re që do të drejtohej nga një Gjeneral Major për të luftuar kërcënimin iranian, i riemërtuar së fundmi “Drejtoria e Strategjisë dhe Rrethit të Tretë”. IDF pret që kërcënimi iranian të jetë një prioritet kryesor në vitet e ardhshme.

Gjatë dekadës së fundit, Izraeli ka bërë përgatitje për të sulmuar infrastrukturën bërthamore iraniane. Pavarësisht pengesave të shumta për një mision të suksesshëm, IDF duket e aftë për ta ekzekutuar atë. Ndërsa nënshkrimi i JCPOA minoi legjitimitetin ndërkombëtar për veprimin izraelit, në ditët e sotme, për të gjitha qëllimet dhe qëllimet, JCPOA origjinale është një dokument i vdekur.

Politika e Izraelit për përhapjen bërthamore në Lindjen e Mesme deri më tani ka qenë e qëndrueshme. Strategjitë penguese dhe vonuese janë përdorur për t’u marrë me kërcënimet bërthamore në zhvillim. Shpërthimi i qershorit 2020 në Natanz dhe vrasja e nëntorit 2020 e shkencëtarit më të vjetër bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, duket se janë shembuj të fundit të një pengese të tillë. Kur këto mjete nuk janë më efektive, sulmet ajrore kirurgjikale përdoren për të shkatërruar instalimet bërthamore në vendet fqinje. Në vitin 1981, reaktori irakian Osiraq u shkatërrua për shkak të potencialit të tij për të prodhuar plutonium. Një fat i ngjashëm e priste reaktorin sirian në vitin 2007. Parandalimi i një kërcënimi në rritje është pjesë e menusë së zgjedhjeve të politikave në të menduarit strategjik izraelit.

Izraeli gjithashtu mund të përshkallëzojë reagimet e tij ushtarake për të parandaluar një efekt bandwagoning në shtetet e Gjirit dhe Arabinë Saudite. Këto shtete janë në linjë me Izraelin, veçanërisht që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Abrahamit. Por, ndërsa Irani bëhet më i fuqishëm në rajon dhe ombrella e sigurisë së SHBA-së bëhet më pak e besueshme, riorientimi i politikës së tyre të jashtme drejt Teheranit mund të bëhet më tërheqës. Shqetësimet e tyre për politikën e Iranit të administratës së re Biden mund të jenë një faktor kontribues në një afrim të tillë të shteteve sunite me Iranin. Një ndryshim i tillë drastik në politikën e jashtme të shteteve të Gjirit dhe Arabisë Saudite mund të prekë më pas Jordaninë dhe Egjiptin (të cilat të dyja kanë traktate paqeje me Izraelin), duke e izoluar më tej Izraelin në rajon. Prandaj, një shfaqje izraelite e forcës do t’i mbajë shtetet sunite në linjë me Izraelin.

Historia na mëson se kur një fuqi në rritje sfidon ekuilibrin e fuqisë, në shumicën e rasteve pason lufta. Ky fenomen është quajtur “luftë hegjemonike”. Luftërat hegjemonike shkaktohen nga rritja diferenciale e pushtetit midis shteteve dominuese dhe atyre aspiruese. Një luftë hegjemonike nuk mund të lindë gjatë një periudhe stabiliteti relativ; përkundrazi, rritja e pabarabartë dhe rënia e pushtetit është një faktor i domosdoshëm, i cili përfundimisht çon në bipolarizimin e sistemit ndërkombëtar, duke krijuar një krizë të pashmangshme në formën e një lufte hegjemoniste. Një garë e tillë në sistemin e qyteteve greke përfundoi në luftërat e Peloponezit. Kërkimi i Prusisë për bashkimin e principatave gjermane nën krye të saj shkaktoi disa luftëra evropiane.

Në Lindjen e Mesme, ne shohim një Iran në rritje që nuk është më i balancuar nga shtetet arabe në rënie dhe që ofruesi i tyre i sigurisë, SHBA, me sa duket po largohet nga rajoni. Megjithëse nuk është i paracaktuar, Izraeli mund të shkojë në luftë për të parandaluar një Lindje të Mesme të dominuar nga një Iran islamik bërthamor. Në fakt, ajo tashmë ndërmerr veprime ushtarake për të ndaluar rrethimin e saj nga një unazë zjarri e frymëzuar nga Irani.

Konkluzioni

Një arsenal bërthamor është sigurimi më i mirë i Iranit për mbijetesën e regjimit dhe për arritjen e hegjemonisë rajonale. Kështu, është e paimagjinueshme që mullahët të heqin dorë nga kërkimi i bombës. Diplomacia dhe/ose sanksionet ekonomike nuk ka gjasa të ndalojnë Iranin të bëhet bërthamor. Çfarëdo përpjekjesh për “ndryshimin e regjimit” që u bënë, ato ishin të pasuksesshme. Komuniteti ndërkombëtar, përfshirë SHBA-në, nuk ka oreks për konfrontim ushtarak me Iranin. Aktualisht, aspiratat perandorake dhe bërthamore të Iranit mbeten të pakontrolluara.

Izraeli nuk mund të tolerojë një Iran bërthamor. Marrëdhëniet Iran-Izrael janë në thelb një lojë me shumën zero, duke i lënë Izraelit pak zgjidhje, veçse të veprojë sipas instinkteve të tij ekzistenciale. Prandaj, përshkallëzimi i përdorimit të forcës për të rikthyer epërsinë iraniane në politikën e Lindjes së Mesme, për të parandaluar bërthamimin e tij, si dhe rrethimi i Izraelit nga përfaqësuesit iranianë, është i mundshëm, duke i shtuar një dimension të ri luftës Iran-Izrael tashmë në zhvillim. Duke supozuar se Izraeli ka aftësinë për të shkatërruar elementët kryesorë të programit iranian, një opsion i tillë ka kuptim të jashtëzakonshëm strategjik. Fatkeqësisht, vetëm veprimet ushtarake mund të parandalojnë zbritjen e Lindjes së Mesme në një rajon edhe më brutal dhe më të rrezikshëm.

Shënim: Kjo ese është një version i rishikuar i një artikulli të botuar nga SIRIUS: Zeitschrift für Strategische Analysen.

Arsyeja për shkatërrimin e aftësisë potenciale bërthamore ushtarake është e thjeshtë. Izraeli nuk beson se mund të arrijë një parandalim të qëndrueshëm me një shtet armiqësor të armatosur bërthamor të Lindjes së Mesme. Duke qenë një shtet me një territor të vogël dhe vetëm një distancë të shkurtër nga rivalët e tij rajonalë, Izraeli ndihet shumë i prekshëm ndaj një sulmi bërthamor. Mundësia e aksidenteve, lëshimeve të paautorizuara, llogaritjeve të gabuara ose kolapsit të regjimit në shtetet e Lindjes së Mesme është shumë më e lartë se në pjesët e tjera të botës. Periudha para krijimit të aftësive dhe masave mbrojtëse të besueshme të goditjes së dytë, të ngjashme me ato të zbatuara në të gjithë marrëdhëniet SHBA-Bashkimi Sovjetik, është veçanërisht e rrezikshme. Gjithashtu i rëndësishëm është sigurimi i një qëndrimi të goditjes së dytë, është një proces i vazhdueshëm i mbushur me pasiguri. Për më tepër, parandalimi varet nga ndjeshmëria ndaj kostos. Fanatizmi fetar, i përhapur në Lindjen e Mesme, po redukton ndjeshmërinë ndaj kostos. Në të vërtetë, udhëheqësit iranianë kanë shprehur gatishmërinë për të humbur miliona njerëz në mënyrë që të zhdukin shtetin hebre. Ata mburren me kulturën e tyre të xhihadit dhe martirizimit.

Ekziston një urgjencë në rritje për të shkatërruar aftësinë bërthamore në rritje të Iranit për shkak të përparimeve të vazhdueshme iraniane në projektet e tyre bërthamore dhe raketore.

Izraeli mund të godasë për të penguar kthimin e Iranit në tryezën e bisedimeve. Nën presion shtesë, Irani mund t’i rikthehet një strategjie të “bisedimit dhe ndërtimit” për të blerë kohë. Një strategji e tillë përfiton nga ngurrimi evropian dhe amerikan për të përshkallëzuar. Vendimi që negociatat janë të padobishme kërkon veprim alternativ, i cili nuk është një opsion joshës për shumë qeveri. Në thelb, bisedimet jopërfundimtare ruajnë një status quo, një ngërç të tensionuar në të cilin Irani mund të vazhdojë i pafrenuar me programin e tij bërthamor. Në të vërtetë, pazaret, në të cilat iranianët shkëlqejnë, dhe lëshimet e përkohshme shtyjnë presionet diplomatike dhe ekonomike dhe, më e rëndësishmja, sulmet parandaluese ushtarake.

Izraeli mund të godasë më herët sesa më vonë për të parandaluar përmirësime shtesë në masat mbrojtëse të Iranit rreth instalimeve të tij bërthamore. Embargoja e vendosur nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për shitjen e armëve Iranit skadoi në tetor 2020. Si rezultat, Irani tani mund të blejë sistemet e armëve që kërkoi pa sukses të merrte në të kaluarën. Irani ka të ngjarë të blejë armë kryesisht nga Rusia, e cila ka qenë furnizuesi kryesor i armëve që nga vitet 1990, dhe lista e tij e blerjeve ndoshta do të përfshijë avionët Sukhoi S-30 dhe sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore S-400.

Pas eliminimit të Soleimanit, IDF pa një shans për të rritur sulmet kundër Iranit dhe aleatëve të tij për të kufizuar më tej praninë iraniane në Siri. Një përshkallëzim i tillë në Siri mund të kapitalizohet për të goditur projektin bërthamor iranian. Veprimet parandaluese në Irak dhe Siri i dhanë fund projekteve bërthamore në këto shtete. Për më tepër, këta precedentë tregojnë se pasojat e mëdha rajonale nuk janë të pashmangshme.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Izraeli akuzon kreun e OKB-së për mbështetjen e Hamasit

Ministri i Jashtëm Eli Cohen thotë se Antonio Guterres është një "rrezik për paqen botërore"

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.