Gjermania do të armatosë dronët të marrë me qira nga Izraeli

Qeveria gjermane ka vendosur të armatosë mjetet ajrore pa pilot (UAV) që i jep me qira nga Izraeli me raketa të prodhuara në Izrael, raportojnë mediat gjermane.


Qeveria gjermane ka vendosur të armatosë mjetet ajrore pa pilot (UAV) që i ka marrë me qira nga Izraeli me raketa të prodhuara në Izrael, raportojnë mediat gjermane. UAV-të do të jenë të armatosur me raketa të drejtuara me precizion me aftësi të avancuara shkatërrimi në rast se dyshohet se ka dëmtim të njerëzve të pafajshëm. Armatosja e UAV-ve do të kushtojë rreth 152 milionë euro.

Vendimi përfundon diskutimet për katër vjet nëse do të armatosen UAV-të apo jo. Partia Social Demokrate në të kaluarën kishte pranuar marrëveshjen e UAV-ve midis Izraelit dhe Gjermanisë, madje edhe vetëm dhënien me qira të UAV-ve Eitan nga Israel Aerospace Industries së bashku me trajnimin profesional. Përdorimi i UAV-ve dhe sigurisht armatimi i tyre u konsiderua i diskutueshëm për arsye morale, sepse mund të dëmtoheshin njerëz të pafajshëm.

Përfundimisht, u arrit një kompromis ku UAV-të u morën me qira nga Izraeli, por çështja e armatimit të tyre iu la parlamentit për të vendosur. Vlera e marrëveshjes pa u armatosur UAV-të, por duke përfshirë trajnimin profesional në bazën ajrore Tel Nof në Izrael, ishte afër 1 miliard euro. Tarifa për UAV-të shkoi në IAI dhe për trajnimin profesional qeverisë izraelite. Por për vite me radhë debati për armatimin e UAV-ve u pezullua për shkak të kundërshtimit të Partisë Socialdemokrate.

Por tani pas pushtimit rus të Ukrainës, hezitimi për armatosjen e UAV-ve është tejkaluar. Kancelari gjerman Olaf Scholz tha së fundmi për “Globes” se “Askush në Gjermani sot nuk ka problem me blerjen e armëve nga Izraeli”.

Sipas raporteve, Gjermania do të prokurojë 140 raketa, duke përfshirë 80 për stërvitje dhe 60 për operacione. Gjermania gjithashtu ka plane për të blerë sistemin e mbrojtjes raketore me rreze të shkurtër Iron Dome dhe do të donte të ishte klienti i parë jashtë shtetit që do të blejë sistemin e raketave anti-balistik Arrow 3 për kërcënimet me rreze të gjatë.

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Izrael

Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri,…

Shqipëri

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Kosove

“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Ines Demiri fjalim për arritjet dhe përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e "Marrëveshjeve…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.