Biden: Lidhjet e SHBA me Izraelin janë të pathyeshme. Jam krenar që qëndroj me Izraelin sot dhe gjithmonë

Presidenti i SHBA Joe Biden tha në një video-mesazh me rastin e 74-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Izraelit, se “Partneriteti midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara ka qenë i domosdoshëm”.

Foto arkiv: Zëvendëspresidenti i SHBA Joe Biden flet ndërsa jep një deklaratë të përbashkët me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu gjatë takimit të tyre në Jerusalem më 9 mars 2016.

Ambasada e Izraelit në SHBA dha një pritje të enjten me rastin e 74-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së vendit, duke mbledhur së bashku diplomatë, anëtarë të Kongresit dhe udhëheqës të komunitetit. Sekretari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, Alejandro Mayorkas përfaqësoi administratën dhe mbajti një fjalim.

Presidenti amerikan Joe Biden dërgoi një videomesazh dhe tha se miqësia e gjatë dhe e ngushtë midis vendeve filloi në momentin kur Shtetet e Bashkuara u bënë vendi i parë në botë që njohu Izraelin si shtet të pavarur, vetëm 11 minuta pas themelimit të tij.

“Në 74 vjet përparim dhe partneritet, ne kemi arritur kaq shumë së bashku,” vazhdoi Biden. “Nga bashkëpunimi në kërkimin shkencor dhe teknologjik më të avancuar deri te zhvillimi i lidhjeve të reja rajonale për të garantuar sigurinë e Izraelit.”

“Partneriteti midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara ka qenë i domosdoshëm për Shtetet e Bashkuara – dhe unë besoj edhe për Izraelin”, tha Biden. “Lidhjet tona janë të pathyeshme dhe unë jam krenar që qëndroj me Izraelin sot dhe gjithmonë.”

Ambasadori i Izraelit Mike Herzog tha se ai mezi pret që së shpejti të presë presidentin Biden në Izrael. “Ai është një lider që ka qenë gjithmonë një mik i vërtetë i Izraelit dhe popullit hebre”, tha ambasadori. Ai falënderoi gjithashtu Mayorkas për përpjekjet e tij për të përfshirë Izraelin në programin e heqjes së vizave.

Duke folur për Marrëveshjet e Abrahamit, Herzog tha se ato janë “një përparim historik dhe çelësi për të zhbllokuar prosperitetin tonë të përbashkët dhe për të sjellë një të ardhme më të ndritshme për brezin e ardhshëm”.

“Izraeli është i angazhuar në mënyrë aktive për thellimin dhe zgjerimin e lidhjeve me partnerët ekzistues dhe potencialë në botën arabe dhe në të gjithë botën myslimane”, tha ai. “Është bindja ime e fortë se këto [marrëveshje] të paprecedentë do të mundësojnë ndërtimin e urave dhe marrëdhënieve të reja midis izraelitëve dhe arabëve dhe midis myslimanëve dhe hebrenjve më gjerësisht.”

Herzog tha se ka ende sfida të rëndësishme, duke shtuar se “vala e sulmeve të tmerrshme terroriste të kryera javët e fundit kundër qytetarëve tanë është një tjetër kujtesë se ka ende forca radikale që refuzojnë ekzistencën tonë dhe [dëshirojnë] shkatërrimin tonë”.

“Së pari dhe më kryesorja është Irani i udhëhequr nga një regjim i themeluar mbi një ideologji urrejtjeje anti-izraelite, anti-perëndimore, kjo ideologji helmuese e kombinuar me ambiciet hegjemonike bërthamore dhe rajonale, përbën kërcënimin më të madh për sigurinë kombëtare të Izraelit, si dhe për të ardhmen e Mesme. Lindje”, tha Herzog. “Le të mos ketë asnjë gabim. Izraeli nuk do të shmangë mbrojtjen e vetvetes dhe do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur popullin e tij.”

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Izrael

Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri,…

Shqipëri

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Kosove

“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Ines Demiri fjalim për arritjet dhe përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e "Marrëveshjeve…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.