Teknologji inovative “Edge of Tomorrow”, Izraeli krijon super ushtarët e së ardhmes

Teknologjia e fundit do t’i mundësojë një ekipi luftarak të këmbësorisë të punojë pa probleme së bashku duke përdorur teknologjitë e luftës në rrjet


“Edge of Tomorrow” (Skaji i së Nesërmes), një program inovativ izraelit, është vendosur të revolucionarizojë konceptin e ushtarit të këmbësorisë. Programi u zbulua nga Drejtoria e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes (DDR&D) nga Ministria e Mbrojtjes dhe Elbit Systems, një nga kompanitë kryesore që prodhon pajisje elektronike mbrojtëse në Izrael.

Programi përfshin teknologji të rrjetit të luftës për çdo ushtar në një ekip luftarak këmbësorie; është projektuar gjithashtu për të përmirësuar luftën moderne urbane të ekipit luftarak, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit.

“Edge of Tomorrow” është një program inovativ që është jashtëzakonisht unik falë ndryshimit tonë në perspektivë. Programi synon të mundësojë vlerën optimale operacionale për ushtarët luftarakë të forcave tokësore duke forcuar sinergjinë mes tyre dhe ekipit të tyre. Programi përfshin një gamë të gjerë teknologjish të avancuara të përdorura nga ushtarët dhe ekipet e tyre, duke çuar në një tërësi shumë më të madhe se shuma e pjesëve të tij”, tha në një deklaratë, nënkoloneli Shlomi Buskila, kreu i Degës LWSOF në DDR&D.

Mayan Lazarovich, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit, i tha Media Line se programi “Edge of Tomorrow” ka qenë “një përpjekje shumëvjeçare që ka përmirësuar vazhdimisht vdekshmërinë, mbijetesën, ndërgjegjësimin për situatën, qëndrueshmërinë dhe më shumë” të ushtarëve të këmbësorisë.

Një burim i industrisë, i cili dha një shpjegim të thellë të planit për The Media Line, e përshkroi atë si një kostum që përbëhet nga një grup teknologjish të veshur që përfshijnë shumë nënsisteme të lidhura.

Ai tha se do të ketë kostume të specializuara për çdo lloj ushtari në një ekip.

“Ka role të ndryshme brenda një ekipi, kështu që secili merr kostumin e tij specifik dhe gjithçka është e lidhur. Do të ketë një kostum ushtari, një kostum komandanti, një kostum të mprehtë etj.”, tha ai.

Burimi shtoi se ky grup teknologjish përfshin shumë pajisje të ndryshme si ekran google, një mëngë që ndihmon në transmetimin e informacionit brenda grupit, pushkë të kompjuterizuara, sisteme të shikimit të natës, një komponent që mund të ndihmojë në mbajtjen e peshës dhe aftësinë e zbulimit të zjarrit. “Ushtari mund të mbajë një pajisje shumë të vogël që mund të zbulojë drejtimin e zjarrit armiqësor, në mënyrë që të mund të shpërthejë shumë shpejt dhe në mënyrë shumë efektive,” tha ai.

Ai vuri në dukje se duke parë mbrapa midis 50 dhe 100 viteve më parë, kishte vetëm një ndryshim në rritje në aftësitë teknologjike që iu ofruan një ushtari të këmbësorisë.

Tani, tha ai, “ajo për të cilën po flasim është në fakt një ndryshim hapi që përpiqet të sjellë, e dini, transformim të vërtetë teknologjikisht. Ne po shikojmë ushtarin e këmbësorisë dhe në nivel ekipi.”

Ai tha se plani do të përmirësojë ushtarin individual të këmbësorisë dhe ekipin në tërësi: “Jo vetëm një pushkë më e mirë, një armë më e mirë, syze më të mira për shikimin e natës, por ne e shikojmë atë si një aftësi gjithëpërfshirëse.”

Lazarovich tha se plani është ende në zhvillim, dhe koha e nisjes së programit është ende e pasigurt.

“The Edge of Tomorrow është një program i fokusuar në zhvillim. Vendimet në lidhje me nisjen e programit do të merren në të ardhmen”, tha ajo.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.