Këshilltari i Zelenskit: Netanyahu, negociatori ideal midis Rusisë dhe Ukrainës

Këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak: Netanyahu mund të jetë një ndërmjetës efektiv!


Një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenski, sugjeroi të enjten se kryeministri Benjamin Netanyahu mund të shërbejë si negociator midis Moskës dhe Kievit, duke rindezur një ide që u provua pa sukses nën qeverinë e mëparshme izraelite për t’i dhënë fund luftës.

Ish-kryeministri Naftali Bennett shërbeu si ndërmjetës për disa javë në pranverën e vitit 2022, duke shfrytëzuar marrëdhëniet e punës së Izraelit me të dy vendet për të përcjellë mesazhe midis Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa koordinohej me fuqitë e tjera rajonale. Bennett madje fluturoi për në Moskë, duke u bërë një nga liderët e parë botërorë që u takua me Putinin në atë fazë të hershme të luftës. Megjithatë, Bennett nuk ishte në gjendje të bënte përparim dhe përfundimisht vendosi të linte mënjanë përpjekjet pasi koalicioni i tij u shpërbë.

Netanyahu ka thënë se atij iu afruan për të ndërmjetësuar mes Zelenskit dhe Putinit gjatë kohës që ai ishte lider i opozitës, por u shty në qeverinë aktuale. Ai tha muajin e kaluar se oferta të tilla mund të shfaqen përsëri, por nuk tha nëse do t’i vinte veshin thirrjes.

“Nuk kam asnjë dyshim se zoti Netanyahu mund të jetë një ndërmjetës efektiv”, tha Mykhailo Podolyak për rrjetin i24NEWS të enjten. “Meqenëse ai e kupton saktësisht se çfarë janë luftërat moderne dhe cili është thelbi i ndërmjetësimit në këto kushte.”

Megjithatë, Podolyak pohoi se Moska nuk është e interesuar për negociata të vërteta. “Nën maskën e negociatave, Rusia dëshiron dorëzimin e Ukrainës”, tha ai.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.