Këshilltari i Zelenskit: Netanyahu, negociatori ideal midis Rusisë dhe Ukrainës

Këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak: Netanyahu mund të jetë një ndërmjetës efektiv!


Një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenski, sugjeroi të enjten se kryeministri Benjamin Netanyahu mund të shërbejë si negociator midis Moskës dhe Kievit, duke rindezur një ide që u provua pa sukses nën qeverinë e mëparshme izraelite për t’i dhënë fund luftës.

Ish-kryeministri Naftali Bennett shërbeu si ndërmjetës për disa javë në pranverën e vitit 2022, duke shfrytëzuar marrëdhëniet e punës së Izraelit me të dy vendet për të përcjellë mesazhe midis Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa koordinohej me fuqitë e tjera rajonale. Bennett madje fluturoi për në Moskë, duke u bërë një nga liderët e parë botërorë që u takua me Putinin në atë fazë të hershme të luftës. Megjithatë, Bennett nuk ishte në gjendje të bënte përparim dhe përfundimisht vendosi të linte mënjanë përpjekjet pasi koalicioni i tij u shpërbë.

Netanyahu ka thënë se atij iu afruan për të ndërmjetësuar mes Zelenskit dhe Putinit gjatë kohës që ai ishte lider i opozitës, por u shty në qeverinë aktuale. Ai tha muajin e kaluar se oferta të tilla mund të shfaqen përsëri, por nuk tha nëse do t’i vinte veshin thirrjes.

“Nuk kam asnjë dyshim se zoti Netanyahu mund të jetë një ndërmjetës efektiv”, tha Mykhailo Podolyak për rrjetin i24NEWS të enjten. “Meqenëse ai e kupton saktësisht se çfarë janë luftërat moderne dhe cili është thelbi i ndërmjetësimit në këto kushte.”

Megjithatë, Podolyak pohoi se Moska nuk është e interesuar për negociata të vërteta. “Nën maskën e negociatave, Rusia dëshiron dorëzimin e Ukrainës”, tha ai.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit