Shkencëtarët izraelitë krijojnë robotin që “nuhat” për të identifikuar sëmundjet

Në punën e tyre të ardhshme, shkencëtarët izraelitë planifikojnë t’i sigurojnë robotit një aftësi navigimi


Universiteti i Tel Avivit zhvilloi një teknologji të re që bëri të mundur që një robot të nuhasë duke përdorur një sensor biologjik, sipas rezultateve të studimit të publikuara të martën.

Studiuesit e lidhën sensorin me një sistem elektronik për të identifikuar aromat me një nivel ndjeshmërie që është 10,000 herë më i lartë se ai i pajisjeve elektronike ekzistuese.

“Sensori dërgon sinjale elektrike si përgjigje ndaj pranisë së një ere aty pranë, të cilën roboti mund ta zbulojë dhe interpretojë… Studiuesit besojnë se në dritën e suksesit të kërkimit të tyre, kjo teknologji mund të përdoret gjithashtu në të ardhmen për të identifikuar eksplozivët. , droga, sëmundje dhe më shumë”, thuhet në deklaratën për shtyp të universitetit.

Dr. Ben Maoz i Fakultetit të Inxhinierisë Fleischman dhe Prof. Amir Ayali i Shkollës së Zoologjisë dhe Shkollës së Neuroshkencës Sagol, i cili drejtoi studimin, shpjeguan se perceptimi i nuhatjes është një nga fushat ku teknologjitë kanë mbetur prapa.

“Një shembull i kësaj mund të gjendet në aeroport ku kalojmë përmes një magnetometër që kushton miliona dollarë dhe mund të zbulojë nëse mbajmë ndonjë pajisje metalike. Por kur duan të kontrollojnë nëse një pasagjer po kontrabandon drogë, ata sjellin një qen për ta nuhatur atë”, thanë ata, duke shtuar se një mushkonjë është në gjendje të zbulojë një “0,01 për qind ndryshim në nivelin e dioksidit të karbonit në ajër”.

Studiuesit vunë në dukje gjithashtu se disa kafshë mund të zbulojnë sëmundje, ndërsa të tjera madje ndjejnë tërmete. Në punën e tyre të ardhshme, shkencëtarët izraelitë planifikojnë t’i ofrojnë robotit një aftësi lundrimi, e cila do ta lejonte atë të lokalizojë burimin e erës dhe identitetin e tij.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.