Armë nga Izraeli në Ukrainë!

Amerikanët dërgojnë 300 mijë mortaja artilerie 155 milimetërshe nga arsenali i tyre ushtarak në vendin hebre


Në një kohë që lufta Rusi-Ukrainë po vijon, SHBA ka dërguar në Kiev municione nga arsenali i vendosur në Izrael, që vendi nën pushtim t’i përdorë kundër Moskës– raportoi gazeta e madhe amerikane “New York Times”, duke thënë se vendimi është marrë vitin e kaluar, kur aleati i Uashingtonit në lindjen e mesme qeverisej nga një kryeministër centrist.

Një zyrtar izraelit konfirmoi raportin për agjencinë e lajmeve Reuters duke thënë se kryeministri i atëhershëm, Yair Lapid, miratoi transferimin edhe pse SHBA nuk ka nevojë formalisht për një aprovim të tillë.

Ndërsa ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, Izraeli e ka kufizuar mbështetjen e tij për Kievin në ndihma humanitare dhe pajisje mbrojtëse, ndërsa ka përjashtuar dërgimin direkt të armatimeve.

Izraelitët duan të ruajnë balancat me Rusinë, të vendosura në 2015-ën, në lidhje me sulmet e tyre ushtarake mbi shënjestra të dyshuara iraniane në Siri, ku Moska ka trupa. Izraeli po ashtu është i vetëdijshëm për komunitetin e madh hebre që jeton në Rusi.

Zyrtari izraelit nuk dinte nëse ndonjë transferim i tillë armësh amerikane nga Izraeli pritet tani nën kryeministrin konservator Benjamin Netanyahu, që mori detyrën më 29 dhjetor dhe që gjatë mandateve të mëparshme ka patur një raport personal me presidentin rus Vladimir Putin…Ambasada amerikane në Izrael nuk ka bërë komente për raportin e New York Times, por ambasadori ukrainas atje, Jevgeni Kornichuk, tha përmes telefonit se nuk e kishte idenë nëse raporti ishte i vërtetë apo jo.

Ambasada ruse në anën tjetër nuk ka bërë komente. Për dekada, Pentagoni ka mbajtur municione në Izrael në mënyrë që ato të shërbenin në rast emergjencash për vendin në kohë lufte, ose që të dërgoheshin në vende të tjera aleate të shteteve të bashkuara.

Sipas New York Times, municionet amerikane të dërguara nga Izraeli në Ukrainë ishin rreth 300 mijë mortaja artilerie 155 milimetërshe, të llojit që Kievi po i përdor pa kursim.

Edhe pse këto municione janë nën në duart izraelite, amerikanët nuk kanë nevojë për leje për ti zhvendosur ato.

“Municionet janë thjeshtë pronë amerikane”, thotë David Ivri, ish drejtor i përgjithshëm i ministrisë izraelite të mbrojtjes dhe një gjeneral i forcave ajrore

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.