Vritet komandanti i organizatës terroriste së Xhihadit Islamik Palestinez

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se trupat ranë nën një breshëri masive zjarri nga njerëz të armatosur dhe ata u përgjigjën


Dy persona të armatosur palestinezë u vranë herët në mëngjes të së enjtes, ndërsa përleshjet shpërthyen gjatë një bastisjeje gjatë natës nga forcat izraelite në zonën e Jeninit, sipas burimeve palestineze dhe raporteve të mediave izraelite.

Një nga personat e armatosur të vrarë ishte Adham Jabareen, 28 vjeç, një komandant në organizatën terroriste të Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ), sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Autoritetit Palestinez, i cili e identifikoi të armatosurin tjetër të vdekur si Jawad Bawaqta, 38 vjeç, për të cilin ata thanë se ishte mësues.

Në një deklaratë, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se trupat ranë nën një breshëri masive zjarri nga njerëz të armatosur dhe ata u përgjigjën. IDF tha se u gjet një armë M-16 si dhe shumë pjesë armësh, pajisje ushtarake, mjete shpërthyese dhe municione.

Një ushtar izraelit u plagos lehtë gjatë përleshjeve dhe u dërgua për trajtim mjekësor, sipas IDF.

Izraeli po kërkonte të arrestonte një anëtar të rangut të lartë të PIJ, sipas mediave palestineze të enjten herët. Khaled Abu Zina nuk ishte në shtëpi, por djemtë e tij, Awas dhe Hani, u kapën gjatë një bastisjeje gjatë natës në shtëpinë e tyre në kampin e refugjatëve në Jenin, thanë raportet. Megjithatë, deklarata e IDF më vonë të enjten në mëngjes tregoi se vetëm një arrestim u bë në kampin Jenin.

Mediat palestineze të lajmeve raportuan praninë e madhe të trupave izraelite dhe përleshjet e dhunshme në kamp. Disa palestinezë të tjerë u plagosën gjatë aktiviteteve të ushtrisë izraelite në zonën e Jeninit, sipas raporteve të mediave izraelite dhe burimeve palestineze.

IDF tha se gjithsej 10 persona të kërkuar u arrestuan gjatë aktiviteteve kundër terrorizmit gjatë natës në të gjithë Bregun Perëndimor.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023