Arkitekturë futuristike në Izrael, imagjinatë postmoderne

Arkitektët izraelitë janë të njohur për imagjinatën e tyre postmoderne. Fasada komplekse dhe të guximshme.


Arkitektët izraelitë janë të njohur për imagjinatën e tyre postmoderne. Fasada komplekse dhe të guximshme. Ato gjenden kudo në Izrael, por janë përzgjedhur vetëm shtatë prej tyre.

Bubble House ne Neve Danie. Arkitekti francez Efraim Henry Pavie e planifikuan këtë shtëpi me dhjetë dhoma, katwr kate familjen e tij.
Pamje nga brenda te Bubble House ne Neve Daniel, arkitekt Ephraim Henry Pavie
‘BEEHIVES,’ RAMOT POLIN, JERUSALEM. Arkitekti Zvi Hecker, fituesi i Çmimit të Izraelit, e projektoi lagjen veriore të Jeruzalemit të Ramot Polin si një rrjet të madh me njësi pentagonal (pesë anë). Ka përfunduar në vitin 1975 dhe që nga ajo kohë është zgjeruar, 720 apartamente të Ramot Polin zigzag rreth oborret e brendshme.
Sinagoge ne shkretetiren e Negevit, po nga arkitekti Zvi Hecker
Spiral House, Ramat Gan, arkitekt Zvi Hecker
Crazy House, arkitekt Leon Gaignebet
Pamja nga pas e Crazy House
Boardwalk te 2 Trumpeldor Street, Tel Aviv. Arkitekt Tzvi Harel
Hotel Herods Eilat, arkitekt Yoav Igra
Hotel Herods Eilat, arkitekt Yoav Igra

 

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike