Ushtria izraelite vret të dyshuarin si organizator të sulmeve të Hamasit

Merad Abu Merad ishte kreu i sistemit të mbikëqyrjes ajrore të Hamasit në qytetin e Gazës


Ushtria izraelite vrau një person të dyshuar si organizatorin e sulmeve nga luftëtarët e Hamasit fundjavën e kaluar, thanë Forcat e Mbrojtjes Izraelite (IDF).

”Merad Abu Merad, kreu i sistemit të mbikëqyrjes ajrore të Hamasit në qytetin e Gazës, ishte kryesisht përgjegjës për drejtimin e luftëtarëve gjatë sulmeve”, sipas IDF.

Luftëtarët e Hamasit lëshuan mijëra raketa nga Gaza, shkelën mbrojtjen kufitare dhe më pas kaluan në një tërbim brutal nëpër komunitete dhe një festival muzikor në Izraelin Jugor, duke vrarë më shumë se 1 300 persona dhe plagosur 3 391.

Izraeli ka thënë se rreth 100 deri në 150 pengje janë marrë gjithashtu.

Izraeli është përgjigjur me një bombardim të rëndë ajror të Gazës.

Më shumë se 1 900 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 6 600 janë plagosur në sulmet izraelite.

Hamasi është klasifikuar si organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian, SHBA dhe Izraeli. /ATSH

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Izraeli akuzon kreun e OKB-së për mbështetjen e Hamasit

Ministri i Jashtëm Eli Cohen thotë se Antonio Guterres është një "rrezik për paqen botërore"

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.