Ushtria izraelite vret të dyshuarin si organizator të sulmeve të Hamasit

Merad Abu Merad ishte kreu i sistemit të mbikëqyrjes ajrore të Hamasit në qytetin e Gazës


Ushtria izraelite vrau një person të dyshuar si organizatorin e sulmeve nga luftëtarët e Hamasit fundjavën e kaluar, thanë Forcat e Mbrojtjes Izraelite (IDF).

”Merad Abu Merad, kreu i sistemit të mbikëqyrjes ajrore të Hamasit në qytetin e Gazës, ishte kryesisht përgjegjës për drejtimin e luftëtarëve gjatë sulmeve”, sipas IDF.

Luftëtarët e Hamasit lëshuan mijëra raketa nga Gaza, shkelën mbrojtjen kufitare dhe më pas kaluan në një tërbim brutal nëpër komunitete dhe një festival muzikor në Izraelin Jugor, duke vrarë më shumë se 1 300 persona dhe plagosur 3 391.

Izraeli ka thënë se rreth 100 deri në 150 pengje janë marrë gjithashtu.

Izraeli është përgjigjur me një bombardim të rëndë ajror të Gazës.

Më shumë se 1 900 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 6 600 janë plagosur në sulmet izraelite.

Hamasi është klasifikuar si organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian, SHBA dhe Izraeli. /ATSH

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023