Palestinezët vrasin dy izraelitë dhe plagosin tetë të tjerë në Jeruzalem

Dy terroristët u vranë. Ambasadori amerikan në Izrael dënoi të shtënat.


Dy palestinezë hapën zjarr në një stacion autobusi këtë mëngjes në Jerusalem, duke vrarë dy persona dhe plagosur tetë të tjerë.

“Dy terroristë mbërritën në vendngjarje me një automjet të armatosur me armë zjarri, hapën zjarr ndaj civilëve në stacionin e autobusëve dhe më pas u neutralizuan nga forcat e sigurisë dhe një civil aty pranë”, tha policia izraelite.

Sulmuesit erdhën nga Jeruzalemi Lindor, u tha gazetarëve në vendngjarje komandanti i qarkut të policisë së Jeruzalemit Doron Turgeman.

Një numër i madh ambulancash dhe policie u mblodhën në rrugën që ishte e mbushur me njerëz që udhëtonin në mëngjes dhe policia tha se po kërkonte zonën për t’u siguruar që nuk kishte sulmues të tjerë.

Ambasadori amerikan në Izrael dënoi të shtënat.

“Sulm i neveritshëm terrorist në Jerusalem këtë mëngjes. Ne e dënojmë pa mëdyshje një dhunë të tillë brutale”, tha ambasadori Jack Lew.

Dhuna erdhi pasi Izraeli dhe Hamasi arritën një marrëveshje të minutës së fundit të enjten për të zgjatur armëpushimin e tyre gjashtë-ditor në Gaza, me një ditë më shumë për të lejuar negociatorët të vazhdojnë të punojnë për marrëveshjet për shkëmbimin e pengjeve me të burgosurit palestinezë.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.