Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.


Ushtria e Izraelit, IDF, thotë se trupat kanë avancuar në Jabaliya të Gazës veriore, me Brigadën 551 dhe njësinë komando të Marinës Shayetet 13 që bastisin selinë e sigurisë së përgjithshme të Hamasit në zonë.

Sipas IDF, Divizioni 162 filloi të operojë më thellë në Jabaliya pasi përfundoi rrethimin e kampit të tij të refugjatëve ditët e fundit.

Ai thotë se gjatë ditës së fundit, trupat operuan në Jabaliya për të shkatërruar asetet e Hamasit. Ushtarët gjetën raketa dhe armë të tjera dhe drejtuan sulme ajrore ndaj operativëve të Hamasit.

IDF thotë se në një operacion të përbashkët të kryer me Shin Bet, rezervistët e Brigadës 551 dhe komandot Shayetet 13 bastisën selinë e sigurisë së përgjithshme të Hamasit në Jabaliya dhe gjetën armë, pajisje të ndryshme dhe inteligjencë.

Forcat Ajrore vazhduan të kryejnë sulme në Gaza, me IDF që tha se dje goditi një grup operativësh elitë të Hamas Nukhba gjatë një operacioni të përbashkët me Brigadën e Parashutistëve. Trupat gjetën gjithashtu një rezervë raketash, sipas IDF.

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore, shton IDF.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.