Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.


Ushtria e Izraelit, IDF, thotë se trupat kanë avancuar në Jabaliya të Gazës veriore, me Brigadën 551 dhe njësinë komando të Marinës Shayetet 13 që bastisin selinë e sigurisë së përgjithshme të Hamasit në zonë.

Sipas IDF, Divizioni 162 filloi të operojë më thellë në Jabaliya pasi përfundoi rrethimin e kampit të tij të refugjatëve ditët e fundit.

Ai thotë se gjatë ditës së fundit, trupat operuan në Jabaliya për të shkatërruar asetet e Hamasit. Ushtarët gjetën raketa dhe armë të tjera dhe drejtuan sulme ajrore ndaj operativëve të Hamasit.

IDF thotë se në një operacion të përbashkët të kryer me Shin Bet, rezervistët e Brigadës 551 dhe komandot Shayetet 13 bastisën selinë e sigurisë së përgjithshme të Hamasit në Jabaliya dhe gjetën armë, pajisje të ndryshme dhe inteligjencë.

Forcat Ajrore vazhduan të kryejnë sulme në Gaza, me IDF që tha se dje goditi një grup operativësh elitë të Hamas Nukhba gjatë një operacioni të përbashkët me Brigadën e Parashutistëve. Trupat gjetën gjithashtu një rezervë raketash, sipas IDF.

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore, shton IDF.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.