Izraeli akuzon kreun e OKB-së për mbështetjen e Hamasit

Ministri i Jashtëm Eli Cohen thotë se Antonio Guterres është një “rrezik për paqen botërore”


Ministri i Jashtëm i Izraelit akuzoi Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres për mbështetjen e grupit terrorist palestinez Hamas, bëri thirrje për dorëheqjen e tij dhe tha se mandati i tij si kryetar i organizmit botëror ishte “një rrezik për paqen botërore”, në një reagim të furishëm të mërkurën ndaj Guterres. Letra që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në luftën midis Izraelit dhe Hamasit dhe thirrja e tij në një klauzolë të rrallë në kartën e OKB-së për të nxitur ndërhyrjen e Këshillit të Sigurimit.

Eli Cohen tha se thirrja e Guterres për një armëpushim në luftën dymujore në Gaza, e shkaktuar nga mizoritë e Hamasit më 7 tetor në jug të Izraelit, “përbën mbështetje” për organizatën terroriste palestineze dhe ishte “një miratim i vrasjes së të moshuarve, rrëmbimi i foshnjave dhe përdhunimi i grave.”

Sulmi i Hamasit më 7 tetor pa rreth 3,000 terroristë të shpërthyer përtej kufirit në Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1,200 njerëz dhe duke kapur rreth 240 pengje të të gjitha moshave nën mbulesën e mijëra raketave të lëshuara në qytete dhe qytete izraelite. Shumica dërrmuese e të vrarëve ishin civilë dhe rreth gjysma e atyre që u morën peng ishin gra dhe fëmijë, duke përfshirë foshnjat dhe të vegjlit. Familje të tëra u ekzekutuan në shtëpitë e tyre dhe mbi 360 u masakruan në një festival në natyrë, shumë prej tyre mes akteve të tmerrshme brutaliteti nga terroristët.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.