20 vjet më parë lindi Facebook

Sot numëron mbi 2.5 miliardë përdoruesë. Publikohet në 140 gjuhë. Zuckeberg ka një pasuri prej 167.2 mld USD


20 vjet më parë, më 4 shkurt 2004, lindi platforma më e madhe e rrjeteve sociale: Facebook. Sot numëron mbi 2.5 miliardë përdoruesë dhe platforma publikohet në 140 gjuhë të ndryshme.

Facebook u themelua nga amerikano-hebreu Mark Zuckerberg, asokohe ende pa mbushur 20 vjeç, së bashku me studentët dhe shokët e tjerë të Kolegjit Harvard dhe Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes.

Në vitin 2007, kur ai ishte 23 vjeç u bë miliarderi i parë i vetëkrijuar, ndërsa sot, 35-vjeçari Mark Zuckerberg është një nga katër njerëzit më të pasur në botë, me një pasuri prej 167.2 miliardë dollarësh (sot 4 shkurt 2024, sipas “Forbes”).

Mark Zuckerberg, i lindur më 14 maj 1984 në Nju Jork, është vëllai i vetëm i tre motrave, të lindur nga prindër hebrenj, nëna një psikiatre dhe babai një dentist.

Prindërit e tij ishin me origjinë nga hebrenjtë e Gjermanisë, Austrisë dhe Polonisë. Mark Zuckerberg flet hebraisht, ndërkohë që ka bërë ceremoninë fetare hebraik “Bar Mitzvah” kur ai ishte 13 vjeç.

Ai është martuar me shoqen e tij studente, Prishila Chen, me të cilëm ka dy fëmijë.

Sot, Zuckerberg është një nga dhjetë njerëzit më me influencë në planet.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.