BE dënon sulmin iranian ndaj Izraelit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka dënuar sulmin e paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka dënuar sulmin e paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit duke u bërë thirrje të gjitha palëve të tregojnë maturi.

“Unë dënoj fuqishëm sulmin flagrant dhe të pajustifikueshëm të Iranit ndaj Izraelit. Dhe i bëj thirrje Iranit dhe përfaqësuesve të tij që t’i ndërpresin menjëherë këto sulme”, shkroi von der Leyen në X, dikur Twitter.

“Të gjithë aktorët tani duhet të vetëpërmbahen nga përshkallëzimi i mëtejshëm dhe të punojnë për të rivendosur stabilitetin në rajon”, shtoi ajo.

Për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani sulmoi drejtpërdrejt armikun e tij, Izraelin.

Sipas ushtrisë izraelite, më shumë se 300 dronë dhe raketa u qëlluan në sulmin në shkallë të gjerë. Sipas ushtrisë, shumica prej tyre u kapën ndërsa ishin ende jashtë kufijve të Izraelit.

Vetëm një numër i vogël raketash goditën territorin izraelit dhe nuk pati viktima apo dëme të mëdha.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.