Dita e Holokaustit/ Meta: Shqipëria dhe Izraeli ndajnë të njëjtat vlera të paqes, lirisë dhe demokracisë

Presidenti i Shqipërise, Ilir Meta ka përcjellë një mesazh solidaritet në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës për viktimat nga Holokausti.

Dita e Holokaustit, Xhaçka: Krenarë për shqiptarët për shpëtimin e hebrenjve

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka përmes një statusi në Facebook në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit tha se sot është pikërisht dita kur nderohen miliona jetë të humbura.

Dita e Holokaustt/ Ruçi: Shqipëria, lider në luftën kundër antisemitizmit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramoz Ruçi, i bashkohet fushatës #WEREMEMBER-#NEKUJTOJMË, në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës për Holokaustin

Një ditë për të kujtuar viktimat dhe shpëtuesit

Dy vjet më parë, më 27 janar 2019, Fondacioni Raoul Wallenberg dërgoi një delegacion të vogël në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, për të shpallur të gjithë vendin si “Shtëpinë e Jetës”. – Ky opinion është botuar në gazetën e madhe izraelite “The Times of Israel”

Izraeli, vaksina falas për të mbijetuarit e Holokaustit në të gjithë botën

“Është detyrimi ynë kolektiv të ruajmë këtë popullatë të çmuar akoma të prekshme në frymën e përgjegjësisë reciproke”, thotë Ministrja Izraelite e Çështjeve të Diasporës, Omer Yankelevich.

Combat Antisemitism shkruan për dokumentarin e Elise Nake: Shqipëria – Streha e Sigurt e Hebrenjve

Faqja zyrtare e Combat Antisemitsme publikoi një shkrim në lidhje me dokumentarin e realizuar nga Elise Nake, që dëshmon përpjekjet heroike të Shqipërisë për të shpëtuar popullatën e saj hebreje gjatë Holokaustit.

Rio de Janeiro përuron memorialin gjigant të Holokaustit

Rio de Janeiro inauguroi një memorial të Holokaustit që përfshin një kullë të gjatë 21 metra dhe mbikëqyr Malin Sugarloaf, një nga vendet më të famshme të Amerikës së Jugut. Rio është shtëpia e rreth 35,000 hebrenjve. Rreth gjysma e komunitetit hebraik me 120,000 anëtarë të Brazilit jeton në Sao Paulo.

Dëshmi e dokumente, pse u mbrojtën hebrenjtë në Shqipëri

Deri në fund të Luftës II botërore numri i hebrenjve në Shqipëri u dhjetëfishua. Asnjë hebre s’u bë viktimë e luftës. 

Historia e familjes Pilku nga Durrësi që shpëtoi familjen hebreje Gerechter

Edip Pilku ishte 12 vjeç kur familja hebreje erdhi për të qëndruar në shtëpinë e tij në Durrës. Ai ishte djali i një inxhinier shqiptar dhe një nëne gjermane. Familja Gerechter mbërriti në Shqipëri në 1939, pasi Mbreti Zog hapi kufijtë për çdo hebre që dëshironte të vinte ndërsa ata iknin nga tmerret e Kristalnacht në Gjermani dhe Austri dhe antisemitizmit në rritje diku tjetër në Evropë. Sot, emrat e prindërve të Edipit, Njazi dhe Liza Pilku, janë gdhendur në mur në Kopshtin e Kujtimit në Yad Vashem në Izrael

Patriarku shqiptar i Kishës Bullgare që shpëtoi hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore

Marko Konstandini (Marko Konstantinov) ishte një shqiptar nga Pogradeci që u vendos në Sofia të Bullgarisë. Nga posti i Mitropolitit të Plodvivit, Kirili i Bullgarisë luajti një rol të madh në ndalimin e deportimeve të mbi 1,500 hebrejve në kampet e përqendrimit në 1943.