“Djali me Biçikletë”, autori hebre Eli Amir vjen në shqip nga Alban Reli

“Djali me Biçikletë” i autorit hebre Eli Amir është përkthyer së fundmi nga hebraishtja – libri i parë përkthyer nga kjo gjuhë në shqip – prej përkthyesit Alban Reli dhe botuar nga shtëpia botuese UET Press.

Biblioteka Kombëtare e Izraelit publikon online koleksionin e shkrimtarit hebre Franz Kafka

Biblioteka Kombëtare e Izraelit ka botuar për herë të parë në internet një koleksion të dorëshkrimeve, letrave personale dhe vizatimeve nga shkrimtari hebre Franz Kafka.

Melsen Kafilaj: Poezia Moderne Hebraike, në vargjet brilante të pesë poeteve

Pesë Zëra Emancipues nga Poezia Moderne Hebraike – Përktheu dhe përgatiti studiuesi Melsen Kafilaj

Visar Zhiti: Kur historia shkruhet nga ata që kanë bërë histori!

–– Të vërteta të “luftës së jetës” të Kadri Cakranit – Nga shkrimtari dhe poeti i mirënjohur Visar Zhiti

Mal Berisha: Libri “Izraelitët në Shqipëri i Josef Jakoel, dëshmi e shpëtimit të hebrenjve

Josef Jakoel në këtë libër ka sjellë një evidencë të plotë ngjarjesh nga më të habitshmet sesi populli shqiptar i mbrojti izraelitët e vet, por edhe ata të huaj.  Ai i jep përgjige edhe pyetjes se përse shqiptarët i mbrojtën hebrejtë? Përgjigjen e kësaj pyetje ai e gjen tek Kodi i lashtë i nderit të shqiptarit, tek Besa dhe Mikpritja

Poezi nga poetja izraelite Tal Nitzan – Shqipëruar nga Gladiola Jorbus

Poete izraelite, përkthyese, prozatore, botuese, shkrimtare për fëmijë. E afirmuar ndërkombëtarisht ka publikuar gjashtë vëllime poetike. Poezia e saj është e përkthyer në shumë gjuhë të botës ndërsa vet ka përkthyer në hebraisht mbi 70 vepra letraro-artistike. Nitzán është fituese e një sërë çmimesh poetike prestigjoze.

Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj: Hebrenjtë në vilajetin e Janinës, ku bënin pjesë edhe Berati, Vlora dhe Gjirokastra

Ngulmimet hebraike në kohën osmane në Shqipëri gjendeshin kryesisht në qytetet-port shqiptare, sepse aty mbërrinin kryesisht të arratisur hebrenj nga Spanja, Portugalia dhe Italia. – Pjesë nga libri “Hebrenjtë në trojet shqiptare”, me një përqendrim në historinë dhe kulturën hebraike”, me autor Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj

Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj: Hebrenjtë në vilajetin e Manastirit

Ngulmimet hebraike në kohën osmane në Shqipëri gjendeshin kryesisht në qytetet-port shqiptare, sepse aty mbërrinin kryesisht të arratisur hebrenj nga Spanja, Portugalia dhe Italia. – Pjesë nga libri “Hebrenjtë në trojet shqiptare”, me një përqendrim në historinë dhe kulturën hebraike”, me autor Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj

Poezia brilante e Visar Zhitit: Varret e hebrenjve në Prishtinë

Poeti i mirënjohur shqiptar, Visar Zhiti, i ka kushtuar edhe një poezi me emocione të forta, varreve të hebrenjve në Prishtinë. Ajo është pjesë e librit me poezi “Si është Kosova”, i botuar në Tiranë dhe në Prishtinë.

Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj: Hebrenjtë në vilajetin e Shkodrës

Në Shkodër duket se nuk ka pasur shumë hebrenj, sepse në përgjithësi popullsia e atyshme ishte fanatike dhe nuk u jepte hebrenjve të drejta dhe siguri për t’u ngulitur në qytet, edhe pse Shkodra ishte një ndër qytetet e lulëzuara të pjesës ballkanike perëndimore të Perandorisë Osmane