“The New York Times”: Izraeli pas vrasjes së arkitektit të programit iranian të armëve bërthamore

Tre zyrtarë të inteligjencës i thonë gazetës amerikane se Jeruzalemi është përgjegjës për vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh. Irani premton “hakmarrje të ashpër” për vrasjen

Përse Mossad vrau liderin e Al-Qaeda, Abu Muhammad al-Masri

Më 7 gusht, agjentët e Mossad që i përkisnin njësisë Kidon të agjencisë spiune izraelite vranë Abu Muhammad al-Masri, i dyti në komandë i Al-Qaeda dhe vajza e tij Maryam, e veja e Hamzah bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në Teheran. Mossad ka një histori të gjatë të vrasjeve brenda Iranit dhe duhet të ketë një prani të fortë në Republikën Islamike.

Numri 2 Al-Qaeda po planifikonte sulme terroriste ndaj Izraelitëve dhe Hebrenjve kur ai u vra në Iran

Numri 2 Al-Qaeda, Abdullah Ahmed Abdullah, i cili sipas “The New York Times” u vra në Teheran nga agjentët izraelitë me urdhër të SHBA-ve, po planifikonte sulme ndaj targeteve hebreje dhe izraelite kur ai u vra, sipas lajmeve të “Kanalit 12” të Izraelit.

“New York Times”: Agjentët izraelitë vrasin në Iran numrin 2 të al-Qaeda, me urdhër të SHBA

Abu Muhammad al-Masri, i akuzuar për orkestrimin e bombardimeve vdekjeprurëse ndaj dy ambasadave të SHBA në Afrikë në 1998, sulmin në 2002 në hotelin Kenian në pronësi të një Izraeliti, u vra në Teheran në muajin gusht, thotë raporti

Presidenti i Izraelit dekoron spiunin gjenial kibernetik “A”

Një spiun kibernetik legjendar i Izraelit, emri i të cilit ka mbetur sekret për vite me radhë, do të marrë një dekoratë nga Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin, për arritjet e tij të jashtëzakonshme.

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më shumë se 300 sulme me armë. Shin Bet është shërbimi inteligjent izraelit që merret me çështjet brenda Izraelit, ndryshe nga Mossad, që veprimtarinë e tij e ka kryesisht jashtë vendit.

Izraeli arreston spiunin iranian në Bregun Perëndimor, po ndërtonte një rrjet spiunazhi

Shërbimi izraelit i sigurisë, Shin Bet, akuzon jordanezin se ka punuar në emër të Teheranit për të vendosur lidhjet e spiunazhit, duke u kanalizuar paratë terroristëve palestinezë

Për agjentet femra të Mossad, jeta është si një “spy movie”, ja si “Cindy” e joshi…

Për agjentet femra të Mossad, jeta është si një “spy movie” – edhe pse jo gjithmonë aq joshës. Bota e tyre është  botë e intrigave, netë pa gjumë dhe, ndonjëherë, flirt, në kushtet e gjithnjë në rrezik tek përgjojnë, të gjitha për hir të shtetit, me presione të pafundme për familjet e tyre.

Netanyahu: Shin Bet parandaloi 500 sulme terroriste në 2018

Në ceremoni të veçantë, Kryeministri izraelit vlerësoi Shin Bet dhe agjentët pas këtyre operacioneve

Ministri i Rendit: Monitorimi i medieve sociale parandaloi 200 sulme terroriste

Përdorimi i algoritmeve dhe teknologjive të tjera izraelite ka qenë një faktor i rëndësishëm në uljen e numrit të sulmeve