Të luftosh me algoritme, ushtria është shkencë në Izrael

Si vendos ushtria izraelite çfarë lloj helikopteri të blejë, apo sulmet përmes algoritmeve të kompjuterave.

Kompanitë teknologjike izraelite po e bëjnë botën më të mirë

Hillel Fuld vlerësohet si një nga blogerët më të mirë në botë. Ai bashkëpunon me Google, Microsoft, Oracle, etj

Inteligjenca ushtarake e Izraelit, si satelitët spiunë e kontrollojnë botën nga qielli

Janë gjashtë satelitë spiunë në orbitë në të njëjtën kohë, secili plotëson një rreth të plotë rreth tokës çdo 90 minuta

“Forbes”: Armët më të rëndësishme të dekadës janë izraelite

Tre inovacione izraelite në fushën e luftës u theksuan në një speciale të fundit të revistës amerikane “Forbes Magazine”, e cila u përqendrua në sistemet më të rëndësishme të armëve të zhvilluara.

Qendra të reja trajnimi prej 180 milionë dollarësh për Forcën Ajrore të Izraelit

Elbit Systems me bazë në Haifa, ka një të ardhur vjetore prej 5.5 miliardë dollarësh nga shitja e prodhimeve ushtarake

Rrëfimi i Avner Abraham: Si u bëra agjent i Mossadit. Tri këshillat për të qenë spiuni perfekt!

Spiunët kanë një botë plot mistere. Avner Avraham ishte Agjenti i Mossad (shërbimi sekret izraelit) për njëzet e tetë vjet. Sot ai drejton Spy Legends, një agjenci që ka mbledhur spiunët për të ndarë me publikun sekretet e tyre. Kjo intervistë është dhënë për revistën e hebrenjve të Francës, “L’Eclaireur” për gazetaren Lise Benkemoun.

Arrestimi i iranianit në Gjermani, informacionin e dha Mossad

Shtetasi iranian kishte marrë cianid dhe ricin për të kryer një sulm të madh

“Kit 300”, teknologjia izraelite e kamuflazhit revolucionarizon fushën e betejës

“Kit 300”, një teknologji maskimi izraelite po ndryshon ekuacionin, duke çuar në një “revolucion në fushën e betejës”, pasi u mundëson ushtarëve të vijës së frontit të veprojnë në afërsi të forcave armike, por që nuk mund të shikohen prej tyre.

Si po e luftojnë terrorizmin shërbimet inteligjente izraelite

Terrorizmi ka qenë dhe mbetet një nga sfidat më të mëdha ndërkombëtare.

Seks dhe spiunazh, si e vodhi Mossad fjalimin sekret të Hrushovit ku denonconte Stalinin

Nga libri “Mossad: Misionet e mëdha të Shërbimit Sekret Izraelit” i autorëve Michael Bar-Zohar & Nissim Mishal