Documents reçus : Juifs en Albanie – Artan Puto

Artan Puto de Tirana explique qu’il est un jeune chercheur plongé – depuis que c’est devenu possible – dans les archives de lEtat albanais , sintéressant en particulier à la communauté juive, concernant laquelle il a trouvé plus de 500 documents. Il se tient à disposition de toute personne qui serait concernée par le sujet.


Dans un mémoire joint, il établit quavant et même après l’ occupation italienne de son pays, les Juifs ont é protégés quoique souvent assignés àsidence et que certains, venant dautres pays, y ont trouvé refuge. Les Italiens occupants ont refusé de se soumettre aux ordres allemands demandant la livraison de Juifs réfugiés de Yougoslavie. Mais en septembre 1943 les Allemands succédèrent aux Italiens. La réaction positive du peuple albanais fit que seules 11 personnes furent capturées et déportées depuis le pays.
http://www.lalettresepharade.fr/home/la-revue-par-numero/numero-10-1/documents-recus-juifs-en-albanie-artan-puto

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…