“Ataket e panikut”- Si krijohen në organizmin njerëzor dhe a janë të rrezikshëm? – Këshillat e “Be the Change”

Nga Kristina Qirici, Qendra e Këshillimi & Psikoterapisë “BE THE CHANGE” – Ju ka ndodhur ndonjëherë të ndjeni papritmas bllokim të frymëmarrjes, rrahje të shpejta të zemrës dhe marramendje ose djersitje të duarve? Këto simptoma vijnë papritmas dhe në më të shumtin e rasteve krijojnë ndjenja frike, se diçka po ndodh me shëndetin dhe veçanërisht me zemrën…

“Ankth dhe Stres”: situatat që i shkaktojnë dhe si t’i largojmë ato – Këshillat e “Be the Change”

Nga Kristina Qirici, Qendra e Këshillimi & Psikoterapisë “BE THE CHANGE” – Shpesh herë njerëzit i referohen situatave të tilla si stresi dhe ndjenjave të tilla si ankthi duke i njësuar këto dy koncepte, pasi na shkaktojnë simptoma të ngjashme, kryesisht fizikisht, ose të paktën kështu i percepton mendja/sistemi jonë nervor.

Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave.

Hometalk, platforma që të instrukton të bësh shtëpinë e ëndrrave

Pronarët e shtëpive, blogerët dhe profesionistët vizitojnë platformën për të ndarë idetë e projektit dhe për të bërë pyetje rreth përmirësimeve në shtëpi, riparimeve, pastrimit, kopshtarisë dhe krijimit.

Kompania izraelite Therapix Biosciences eksperimenton kanabisin mjekësor për të luftuar plakjen e parakohshme

Kompania izraelite Therapix Biosciences është duke punuar mbi prodhimin e një medikamenti për të luftuar plakjen e parakohshme, nga ajo normale, dhe terapia bazohet mbi përdorimin e një dozë shumë të ulët të kanabisit mjekësor.

Shkencëtarët izraelitë kthejnë mollët e padëshiruara në.. “super ushqim”

Shkencëtarët izraelitë kanë gjetur një mënyrë për “ripunuar” mollët ë dëmtuara dhe të padëshiruara, e që nuk plotësojnë standardet e kërkuara nga tregu.

Hera e parë në botë: Izraeli bën transplantin e kockës së rritur në laborator

Për herë të parë në botë: një izraelit merr transplantin e kockave të rritur në laborator. Një transplantim i rrallë i eshtrave u krye te një burrë izraelit në Qendrën Mjekësore Emek në Afula.

Izraeli: vendi i qumështit, mjaltit dhe kanabisit mjekësor

Izraeli do të hapë biznesin e tij të lulëzuar të marihuanës drejt eksporteve ndërkombëtare. Tregu mund të jetë me vlerë rreth 4 miliardë dollarë në vit në të ardhura.

Tharja e palmave, Izraeli prodhon pesticidin që vret insektin

Startapi PlantArcBio Ltd. ka zhvilluar një pesticid biologjik efektiv për të luftuar larvën që ha gjethet e palmës

Google Maps, edhe në hebraisht dhe shqip

Motori gjigant i kërkimeve shton edhe 39 gjuhë të reja në hartat e saj dixhitale