“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem në vazhdën e vendosjes së marrëdhënieve bilaterale me Izraelin.- Shkrimi është botuar më parë në portalin SBunker.net

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës – Nga Fahri Xharra, publicist

Greqia duhet të ndjekë shembullin e Izraelit dhe të njohë Kosovën

Shkrimi është botuar fillimisht në prestigjozen The Brussels Times.

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve (ICC) dhe Antisemitizmi i 5 shkurtit!

Nje vendim i cuditshem doli nga zyra e Gjykates Nderkombetare te Krimeve ne Hage me 5 shkurt 2021; nje vendim qe eshte kritikuar nga perfaqesues te ndryshem dhe eshte quajtur edhe nje vendim “anti-semit.”

Kosovë-Izrael, thyhet rendi i dështimeve

Vendosja e marrëdhënieve të plota diplomatike me Izraelin shënon një nga momentet më të rëndësishme të diplomacisë së Kosovës në vitet e fundit. – Opinion nga Akri Çipa

Pal Shtufi: Me njohjen nga Izraeli, Kosova po u kthehet politikave të mëdha

Fati ynë politik është karta amerikane. As nuk kemi e as nuk na ofrohet gjë tjetër në jetën tonë politike. Duhet ta zbatojmë dhe ta shfrytëzojmë mu ashtu siç bëri Izraeli që nga viti 1948.

Agim Rexhepi: “Miqtë e Amerikës” urojnë Izraelin dhe Kosovën. U bekua nga SHBA!

Kosova duhet në çdo formë ta respektojë marrëveshjen me Izraelin pavarësisht presioneve “të disa” shteteve mike.

Marrëveshja Kosovë-Izrael theu bllokadën diplomatike serbo-ruse

Vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit është një moment i favorshëm diplomatik për të avancuar në arenën ndërkombëtare interesat e Kosovës, të Shqipërisë dhe të kombit shqiptar

Palestina si vijë ndarëse mes Prishtinës dhe Tiranës

Dy shtete shqiptare dhe dy qëndrime të kundërta në Lindjen e Afërt: Tirana nuk e pranon Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, Kosova po. Ndarja vërehet edhe në Tiranë: kur bëhet fjalë për Palestinën Edi Rama ka qenë më lojal ndaj Rexhep Taip Erdoanit se Sali Berisha.

Dritan Hoti: Pse e njohu shteti i Izraelit Kosovën

Njohja zyrtare e Kosovës nga shteti i Izraelit bart në vetvete edhe një lloj ngarkese emocionale historike, e mishëruar në fjalët e Kryeministrit aktual të shtetit hebre, Benjamin Netanyahu, përpara një trupe profesionistësh që po niseshin për të ndihmuar Shqipërinë fill pas tërmetit të një viti më parë: “Ndihmën ia kemi detyrim një populli mik”