Ushtria izraelite vret disa komandantë të lartë të Hamasit

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se kanë vrarë disa anëtarë të udhëheqjes ushtarake të Hamasit, Forumin e tij të Shtabit të Përgjithshëm, në një seri sulmesh në Gaza City dhe Khan Younis.

Hamas lëshon 130 raketa drejt Tel Avivit, grupet terroriste provokojnë Izraelin

Hamas merr përgjegjësinë për lëshimin e 130 raketave në Tel Aviv dhe Izraelin qendror, ndërsa sirenat u dëgjuan pa ndërprerje për disa minuta.

Netanyahu: Hamasi do të marrë goditjen që nuk e ka menduar kurrë!

Kryeministri Benjamin Netanyahu mbajti një vlerësim të situatës sot, në selinë e Komandës Jugore të IDF, me Ministrin e Mbrojtjes, Shefin e Shtabit të IDF, kreun e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, Komandën Jugore të GOC dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz: Hamasit po i vjen fundi!

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, thotë se qëllimi i Izraelit me sulmet e tij të vazhdueshme në Rripin e Gazës në përgjigje të zjarrit me raketa nga enklava është të dobësojë rëndë grupin terrorist Hamas në mënyrë që të rivendosë qetësinë në Izraelin jugor.

Aktet e dhunshme në Jeruzalem, të planifikuara nga Hamas dhe Autoriteti Palestinez

Aktet e dhunshme dhe të papërgjegjshme që po ndodhin sot në kryeqytetin e Izrelit, në Jeruzalem, është si rezultat i nxitjes së planifikuar të protestuesve të dhunshëm të udhëhequr nga grupi terrorist Hamas dhe Autoriteti Palestinez, me synimin për të ndezur dhunën dhe trazirat në qytetin e Jeruzalemit.

Izraeli konfiskon 4 milionë dollarë të transferuar nga Irani për Hamasin

Paratë kishin për qëllim zhvillimin e infrastrukturës terroriste të Hamasit në Gaza, duke përfshirë prodhimin e armëve dhe pagat e terroristëve.

Netanyahu: Nëse Hezbollah guxon të sulmojë Izraelin do të paguajë një çmim të rëndë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, iu referua një deklarate të kohëve të fundit të Korpusit të Gardës Revolucionare Islame, Major-Gen. Murteza Qurbani se Irani do të “shkatërrojë Tel Avivin nga Libani”.

Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.

Hezbollah organizatë terroriste, ndihmësi i Trump përgëzon Kosovën

Ndihmësi i Presidenti Trump për Çështjet e Sigurisë Kombëtare, (NSA), John Bolton ka lavdëruar dje Kosovën për vendimin e saj lidhur me organizatën Hezbollah.

Sekretari Pompeo: SHBA falënderon Kosovën për njohjen e Hezbollahut si një organizatë terroriste

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha në një mesazh në Twitter se, u bënë thirrje të tjerëve të bashkohen me Kosovën dhe ta ndalojnë këtë grup terrorist nga financimi i operacioneve të tij të përgjakshme.