“The Jerusalem Post”: Kosova shpall Hezbollah si organizatë terroriste

Gazeta izraelite: Republika e Kosovës ka shpallur zyrtarisht organizatë terroriste si krahun ushtarak edhe krahun politik, deklaroi Meliza Haradinaj, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, të martën në Twitter.

Gazeta izraelite “Israel Hayom”: “Fjala e Nderit” shpëtoi hebrenjtë në Shqipëri

Gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom” ka botuar një speciale rreth shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri me titull “Fjala e Nderit”.

Forumi i Holokaustit në Yad Vashem: Bashkë kundër antisemitizmit

75 vjet pas fundit të Holokaustit hebrejtë në Europë e kudo tjetër kanë frikë prej sulmeve. Çfarë duhet bërë kundër antisemitizmit? Në forumin për Holokasutin në Yad Vashem diskutojnë politikanë nga 40 vende.

Mediat izraelite shkruajnë për dëbimin e spiunëve iranianë nga Shqipëria

Gazeta më e madhe izraelite, “Israel Hayom” shkruan se diplomatët iranianë u dëbuan për veprimtari të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik, fraza e cila shpesh përdoret në rastet e spiunimit.

Vrasja e Soleimanit, kush ja siguroi informacionin SHBA-ve mbi vendndodhjen e gjeneralit

Burimi një shërbimi inteligjent perëndimor tha se, zyrtari, i cili ka qenë në kontakt me amerikanët për një kohë të gjatë, kishte vendosur një kusht që amerikanët të mos e eliminonin Soleimanin në Siri. Amerikanët kishin hakuar gjithashtu telefonin e Abu Mahdi al-Muhandis, zëvendës komandant i milicisë pro-iraniane shiite, i cili u vra së bashku me gjeneralin iranian.

Ceremonia e Hanukkah në Shqipëri, jehonë të madhe në mediat hebraike

Faqja zyrtare e Chabad në Shtetet e Bashkuara, e cila i kushtohet judaizmit dhe lëvizjes të hebrenjve hasidikë ortodoksë në mbarë botën, i bëri jehonë ceremonisë së festës Hanukkah të organizuar në Shqipëri.

Grupi hebre do t’i ndërtojë shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti shqiptarit që shpëtoi Hebrenjtë

“The Times of Israel”: Shtëpia e Muhamet Biçakut, 83 vjeç, u shkatërrua gjatë fatkeqësisë së 26 nëntorit që mori jetën e të paktën 51 personave në kombin ballkanik. Gjatë Holokaustit, babai i Biçakut, Mefaili dhe vëllai i madh, Njaziu, strehuan rreth 20 familje hebreje

Gazeta “Maariv”: Ekipi izraelit u nderua me medalje nga Shqipëria për kontributin e tij

Gazeta e madhe izraelite, “Maariv”, i ka kushtuar një artikull, për misionin e ekspertëve të Forcave Mbrojtëse të Izraelit në vend, ku veçon faktin se ekspertët izraelitë vlerësuan 150 ndërtesa, spitale, shkolla në Durrës, Tiranë dhe Krujë, ku mundësuan kthimin e rreth 1.600 familjeve në shtëpitë e tyre, si dhe morën vlerësime nga autoritetet më të larta shqiptare, përshirë Presidentin e Republikës dhe Kryeministrin e vendit.

“Thellësisht mirënjohës”, Meta pret ekipin izraelit që po vlerëson dëmet në banesa pas tërmetit

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim ekipin izraelit i cili erdhi në vendin tonë për të vlerësuar dëmet në banesa pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

Shqipëria përshëndet inxhinierët izraelitë që po ndihmojnë në vlerësimin e banesave pas tërmetit tragjik

Izraelitët janë në mesin e shumë inxhinierëve dhe ekspertëve të huaj që kanë mbërritur në ose do të drejtohen drejt Shqipërisë për të ndihmuar në përcaktimin dhe vlerësimin e ndërtesat, nëse janë të banueshme apo duhen shkatërruar për t’u ndërtuar nga e para.