Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Izraeli duhet të rrisë stekën e goditjeve kundër Iranit!

Duke marrë një doktoraturë nderi nga Universiteti Bar-Ilan, Yossi Cohen thotë se Mossad “është në luftë për paqe. Kjo detyrë nuk është gjithmonë e lehtë, kjo është arsyeja pse vitet e fundit, lufta klandestine kundër organizatave terroriste dhe kundër Iranit për të gjitha ato të dhunshme aktivitetet në rajonin tonë dhe dëshira e saj për armë bërthamore, është bërë aq e rëndësishme “.

Ndërrimi i shefave të Mossad: A do t’i mbushë David Barnea këpucët e Yossi Cohen?

ÇËSHTJET E INTELIGJENCS: Barnea mund të ketë qenë më thellë se Cohen në detaje dhe ka ndihmuar në shpikjen e disa prej taktikave “jashtë kutisë” që nxorrën disa nga operacionet iraniane dhe operacione të tjera.

Misioni i ri i Mossad, rrëmbimi i regjistrimeve bërthamore të Iranit

Në shkurt, Irani bllokoi hyrjen nga inspektorët e KB në objektet bërthamore, por vazhdoi të regjistronte atë që po ndodhte. Tani po kërcënon të fshijë regjistrimet. Marrja e regjistrimeve pritet të përmirësojë pozicionin e SHBA në negociata

Yaakov Peri, ish-kreu i Shin Bet, shpjegon modelin e Izraelit dhe rolin e inteligjencës për vaksinat

Nuk kanë as ilaçe magjike dhe as aplikacion Immuni, por kanë tashmë një këmbë jashtë pandemisë. Suksesi i izraelianëve kundër koronavirusit është tek numrat. Në më pak se 10 ditë gjysmë milioni qytetarëve u është injektuar një nga dy vaksinat e blera në doza biblike prej qeverisë nga amerikanet Pfizer e Moderna. Sot, 1 izraelian në 20 është i gatshëm t’i kthehet jetës normale.

Shërbimi top-sekret i Izraelit, Mossad, kërkon të rekrutojë përmes Netflix, Hulu dhe Apple TV

Pas dekadash në hije, agjencia e inteligjencës së jashtme e Izraelit, Mossad, ka marrë shumë kohë transmetimi, si në lajme ashtu edhe në thriller të njohur televizivë. Dhe në ekran, hitet e transmetimit si “Teherani” i Apple TV Plus, “The Spy” i Netflix dhe “False Flag” i Hulu e kanë paraqitur Mossad si një makinë të ftohtë, të pamëshirshme dhe efikase.

Ish-agjenti i Mossad zbulon sekretet e agjencisë, historitë pas operacioneve të fshehta

Spy Legends është kompania e parë, fokusi i së cilës është tek njerëzit që punojnë në spiunazh dhe operacione të fshehta të inteligjencës.

Eksperti i Mossad dhe ish-spiunët: Planifikimi dhe sfidat në vrasjet e shënjestrave

Gazetari Ronen Bergman, ish-agjentët Victor Ostrovsky, Ram Ben-Barak i dhanë televizionit Izraelit, Channel 12, vështrimin teorik se si funksionojnë vrasjet, pas goditjes së shkencëtarit iranian Fakhrizadeh

Raporti iranian: Shefi bërthamor u vra me armë izraelite të kontrolluara nga sateliti

TV Shtetëror iranian thotë se arma e gjetur në skenën e vrasjes së Fakhrizadeh kishte ‘logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite’. Zyrtari i lartë konfirmon se sulmi ishte kryer në distancë

“The New York Times”: Izraeli pas vrasjes së arkitektit të programit iranian të armëve bërthamore

Tre zyrtarë të inteligjencës i thonë gazetës amerikane se Jeruzalemi është përgjegjës për vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh. Irani premton “hakmarrje të ashpër” për vrasjen

Përse Mossad vrau liderin e Al-Qaeda, Abu Muhammad al-Masri

Më 7 gusht, agjentët e Mossad që i përkisnin njësisë Kidon të agjencisë spiune izraelite vranë Abu Muhammad al-Masri, i dyti në komandë i Al-Qaeda dhe vajza e tij Maryam, e veja e Hamzah bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në Teheran. Mossad ka një histori të gjatë të vrasjeve brenda Iranit dhe duhet të ketë një prani të fortë në Republikën Islamike.