Ushtria izraelite vret disa komandantë të lartë të Hamasit

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se kanë vrarë disa anëtarë të udhëheqjes ushtarake të Hamasit, Forumin e tij të Shtabit të Përgjithshëm, në një seri sulmesh në Gaza City dhe Khan Younis.

Netanyahu: Izraeli drejt goditjes finale ndaj Hamas

Një raport i Kanalit 12 të Izraelit të hënën në mbrëmje tha se grupi terrorist ishte i interesuar për një armëpushim dhe kishte komunikuar sa më shumë përmes ndërmjetësve të tyre arabë. Sipas raportit, Izraeli e refuzoi ofertën.

Netanyahu: Hamasi do të marrë goditjen që nuk e ka menduar kurrë!

Kryeministri Benjamin Netanyahu mbajti një vlerësim të situatës sot, në selinë e Komandës Jugore të IDF, me Ministrin e Mbrojtjes, Shefin e Shtabit të IDF, kreun e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, Komandën Jugore të GOC dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz: Hamasit po i vjen fundi!

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, thotë se qëllimi i Izraelit me sulmet e tij të vazhdueshme në Rripin e Gazës në përgjigje të zjarrit me raketa nga enklava është të dobësojë rëndë grupin terrorist Hamas në mënyrë që të rivendosë qetësinë në Izraelin jugor.

Abbas dëshiron më shumë gjak!

Partia Fatah e presidentit të Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, bën thirrje për vazhdimin e trazirave dhe shtim të dhunës.

Dikur kufiri izraelito-egjiptian ishte më i tensionuari në botë, tani është kthyer në ambient argëtimi

Dikur ishte një ndër vendet më të tensionuar në botë tashmë është kthyer në një vend argëtimi. Mediat e huaja bëjnë me dije se vendi i luftimeve në kufirin izraelito-egjiptian tashmë është kthyer në një vend me atmosferë më e relaksuar.

Mbyllen 35,000 llogari bankare të terroristëve palestinezë

Autoriteti Palestinez thyen hapur dhe qëllimisht ligjin Izraelit Anti-Terror dhe u paguan paga direkt terroristëve pasi bankat refuzuan të ishin kanal për pagesat e terrorit. Palestinian Media Watch njoftoi Ministrin e Mbrojtjes të Izraelit Benny Gantz për shkeljet e PA, duke theksuar rëndësinë e sjelljes së autorëve para drejtësisë dhe sekuestrimin e të gjitha fondeve të paguara si shpërblime për terrorin

Ministri i Jashtëm, Gabi Ashkenazi: Izraeli do të bëjë gjithçka që Irani të mos ketë armë bërthamore!

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi, tha se vendi i tij do të bëjë “gjithçka që duhet” për të siguruar që Irani të mos ketë armë bërthamore

Incident në uzinën bërthamore, Irani dyshon se është vepër e Mossad

Një problem elektrik u raportua më 11 prill në uzinën bërthamore Natanz të Iranit, një ditë pasi Teherani langoi centrifuga të reja më të avancuara, që pasurojnë më shpejt uraniumin.

I besuari i Erdogan bën thirrje për “rinormalizim” të lidhjeve me Izraelin

Ndërsa Turqia e gjen veten gjithnjë e më të mbyllur nga bashkëpunimi midis shteteve mesdhetare, Ankaraja vazhdon t’i dërgojë sinjale miqësore Jerusalemit.