Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën – më e madhja në historinë e saj – duke simuluar një konflikt në shumë fronte.

Misioni i ri i Mossad, rrëmbimi i regjistrimeve bërthamore të Iranit

Në shkurt, Irani bllokoi hyrjen nga inspektorët e KB në objektet bërthamore, por vazhdoi të regjistronte atë që po ndodhte. Tani po kërcënon të fshijë regjistrimet. Marrja e regjistrimeve pritet të përmirësojë pozicionin e SHBA në negociata

Inteligjenca ushtarake e Izraelit, si satelitët spiunë e kontrollojnë botën nga qielli

Janë gjashtë satelitë spiunë në orbitë në të njëjtën kohë, secili plotëson një rreth të plotë rreth tokës çdo 90 minuta, që përkthehet në 96 orbita në një periudhë 24-orëshe ose një në çdo 15 minuta.

Rrëfimi i Avner Abraham: Si u bëra agjent i Mossadit. Tri këshillat për të qenë spiuni perfekt!

Spiunët kanë një botë plot mistere. Avner Avraham ishte Agjenti i Mossad (shërbimi sekret izraelit) për njëzet e tetë vjet. Sot ai drejton Spy Legends, një agjenci që ka mbledhur spiunët për të ndarë me publikun sekretet e tyre. Kjo intervistë është dhënë për revistën e hebrenjve të Francës, “L’Eclaireur” për gazetaren Lise Benkemoun.

Misioni i pabesueshëm: Historia e njësisë policore izraelite që mbronte Adolf Eichmann!

Ata qëndruan roje mbi Adolf Eichmann 24 orë në ditë, panë apatinë e tij pasi dëgjuan dëshmitë e të mbijetuarve dhe e panë atë deri në ekzekutimin e tij. Gjashtëdhjetë vjet pas gjyqit, një libër i ri nga Policia e Izraelit zbulon “Njësinë Iyar” me detyrë mbrojtjen e kriminelit më famëkeq nazist në histori.

Shefi i Mossad diskuton me Presidentin Biden për Iranin

Kreu i Mossad, Yossi Cohen zhvilloi një takim një orësh me Presidentin e SHBA Joe Biden gjatë fundjavës, shkruan “The Jerusalem Post”.

Ish-agjenti i Mossad, Avner Avraham: Ja mesazhi që Izraeli i dha botës me kapjen e Adolf Eichman

Avner Avraham, ish-agjent i Mossad, themelues i Spy Legends dhe ekspert kryesor në promovimin e gjyqir të Eichmann në botë.

Doktrina e Mossadit të Yossi Cohen mbi Iranin: Asnjëherë mos ndalo!

Nëntokësore, sipër, nuk ka rëndësi, ne do t’ju marrim – Analiza e YONAH JEREMY BOB në The Jerusalem Post

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz; zëdhënësi i programit nuklear thotë se Teherani rezervon të drejtën e hakmarrjes

Sfidat në Parashikimin dhe Zbulimin e Sjelljes Terroriste nga Sistemet Teknologjike

Terrorizmi ka qenë një sfidë e madhe ndërkombëtare. Përdorimi i terrorizmit si një mjet për arritjen e qëllimeve politike mund të dëmtojë dhe kërcënojë qeveritë dhe demokracinë, por jo më pak se kaq, për të dëmtuar sigurinë e civilëve të pafajshëm.