Përse Mossad vrau liderin e Al-Qaeda, Abu Muhammad al-Masri

Më 7 gusht, agjentët e Mossad që i përkisnin njësisë Kidon të agjencisë spiune izraelite vranë Abu Muhammad al-Masri, i dyti në komandë i Al-Qaeda dhe vajza e tij Maryam, e veja e Hamzah bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në Teheran. Mossad ka një histori të gjatë të vrasjeve brenda Iranit dhe duhet të ketë një prani të fortë në Republikën Islamike.

Otto Skorzeny, komandanti famëkeq i trupave naziste SS që u bë agjent i Mossad

Në vitin 1962, Otto Skorzeny, një prej komandantëve më famëkeq të trupave naziste SS, të cilin Hitleri e kishte vlerësuar edhe me medaljen më të lartë “Kryqi i Kalorësve të Hekurt”, vizitoi memorialin kushtuar Holokaustit në Izrael. Sipas historianëve, në Izrael ai mbërriti pasi ishte kontaktuar më parë ngë shërbimi sekret izraelit Mossad.

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: “Ne jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të moderuara dhe njoftimi javën e kaluar për një marrëveshje paqeje midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe nuk ishte përjashtim.

Presidenti i Izraelit dekoron spiunin gjenial kibernetik “A”

Një spiun kibernetik legjendar i Izraelit, emri i të cilit ka mbetur sekret për vite me radhë, do të marrë një dekoratë nga Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin, për arritjet e tij të jashtëzakonshme.

Ish-shefi i Mossad: Përhapja e Covid-19 do të sjellë rritjen e sulmeve kibernitike

Tamir Pardo paralajmëroi se çdo kompani që gjen një vaksinë do të bëhet një shënjestër për sulmet kibernetike nga aktorët shtetërorë dhe konkurrentët e biznesit

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai u kontrabandua në Izrael – me miratimin e Ben Gurion – për të dalë në gjyq, u dënua me vdekje dhe përfundimisht u var në 31 maj 1962

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë të ashpër, të fshehtë për të marrë kontrollin e një furnizimi të kufizuar të ventilatorëve me çdo kusht.

Mossad sjell 10 milionë maska mjekësore kundër koronavirusit në Izrael

Mossad solli edhe disa duzina ventilatorësh, dhjetëra mijëra kite provash, rreth 25,000 maska N95 dhe pritet që të sjellë edhe më shumë pajisje mjekësore.

Raporti: Inteligjenca izraelite thelbësore në vrasjen e gjeneralit Soleimani nga SHBA

Informatorët në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut informuan CIA-n në lidhje me kohën kur avioni i Soleimanit do të ulej për në Bagdad dhe ishte Izraeli që konfirmoi informacionin e dhënë amerikanëve. Sipas “New York Times”, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo informoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu përpara operacionit.