Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do të siguroje një mbikëqyrje me cilësi të lartë për inteligjencën e saj ushtarake.

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.

Top-10 vendet më të fuqishme, Izraeli i 8-ti në botë, SHBA e para

SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet e tyre bien, sipas renditjes globale të këtij viti në fuqi. Izraeli ndodhet në vendin e 8-të, pra në Top-10.

Armët izraelite konsiderohen ndër ‘Më të rëndësishmet e Dekadës’ nga Forbes

Tre inovacione izraelite në fushën e luftës u theksuan në një speciale të fundit të revistës amerikane “Forbes Magazine”, e cila u përqendrua në sistemet më të rëndësishme të armëve të zhvilluara.

Izraeli zbulon armën e së ardhmes, teknologjia lazer intercepton raketat

Izraeli ka punuar për mbi 10 vjet në teknologjinë e fuqishme lazer .”Armiqtë e Izraelit do ta kishin më mirë të mos e provonin vendosmërinë tonë, ose aftësitë tona.”, tha Ministri i Mbrojtjes Naftali Bennett.

Njësitë e forcave speciale, si i përgatit Izraeli ushtarët elitarë

Forca e Mbrojtjes e Izraelit përfshin katër njësi speciale të forcave speciale: Sayeret Matkal, njësia e zbulimit të thellë dhe kundër-terrorizmit; njësia komando detare Shayetet 13; njësia e komandës së forcave ajrore Shaldag; dhe Njësia 669, njësia e kërkimit, shpëtimit dhe ekstraktimit. – Nga Ran Puni, gazeta “Israel Hayom”.

Industria Izraelite e Armëve, lider në botë: përsosmëri dhe performancë

Industria Izraelite e Armëve (IWI) është një lider botëror me armë inovative për gati një periudhë 80-vjeçare, duke dizenjuar dhe zhvilluar një numër të madh zgjedhjesh për ushtrinë dhe një numër të madh kompanish tregtare ndërkombëtare që merren me armët.

Ushtria izraelite ndihmon Kilin të gjejë avionin e rrëzuar në Antarktidë

Ushtarët nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit ishin thelbësorë për gjetjen dhe rikuperimin e pjesëve të një aeroplani transporti ushtarak kilian dhe mbetjeve njerëzore që u përkisnin disa prej 38 personave në bord që u zhdukën gjatë rrugës për në Antarktidë javën e kaluar.

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel Aerospace, të njohura si MRSAM. Deri më sot, më shumë se 6 miliardë dollarë të sistemeve të MRSAM janë shitur në mbarë botën.

Nuk është fantashkencë, me teknologjinë izraelite mund të shikosh përmes mureve

Nëse keni ëndërruar të shihni përmes mureve, nuk jeni vetëm. Drejtori ekzekutiv dhe themeluesi i Camero, Amir Beeri, gjithashtu kishte një ëndërr të tillë dhe ai arriti ta realizojë atë dhe ta zhvillojë atë në produkte të tjera që nxisin imagjinatën.