Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin, tur vizitash në kompanitë shqiptare dhe ato izraelite në Shqipëri

Në Shqipëri, sipas Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Shqipëri-Izrael, ka mbi 50 subjekte që kryejnë marrëdhënie biznesi me kompani izraelite apo janë kompani të mirëfillta izraelite.

E jashtëzakonshme, kompania kosovare Relax eksporton lëngje frutash në Izrael!

Vetëm gjatë vitit 2019, “Frutex” është zgjeruar edhe në tregjet e Hungarisë, Francës, Kongos dhe Kenias

Jepet leja për kullën 120-katëshe, më e larta në Izrael

Aktualisht, kulla më e lartë në Izrael është 61 kate: Azrieli Sarona në Tel Aviv.

Amerikania Vimeo blen 200 mln dollarë platformën izraelite të videove, Magisto

Platforma amerikane e shërbimeve video synon të jetë numri një në industrinë e videove të shkurtra

Startapet izraelite akumolojnë 1.55 mld dollarë në tremujorin e parë 2019

Në total u nënshkruan 128 marrëveshje, dy prej tyre me më shumë se 100 milionë dollarë

Shqipëria në fokusin e investimeve izraelite, ambasadori Canaj takohet me COCOS Group

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael takon presidentin Elly Glaybman dhe menaxherin e bizneseve, Alexander Kaplun

Shitjet e kompanive izraelite në 2018, arkëtim 12.6 mld dollarë

103 marrëveshje u realizuan në 2018. Katër mega-marrëveshje kapën 8.1 miliardë dollarë

Kompania angleze blen startapin mjekësor izraelit Sealantis për 25 mln dollarë

Sealantis zhvillon produkte të pajisjeve mjekësore bazuar në një teknologji të ngjitësve të indeve që imitojnë algat.

Samsung blen startapin izraelit Corephotonics pwr 115 mln dollarë

Corephotonics ka zhvilluar një kamera “dual-lens”, që mund të prodhojë pamje kristalisht të qartë edhe kur përdoret funksioni i zmadhimit.

Intel, investim prej 11.9 mld dollarësh në Izrael

Gjiganti amerikan i prodhimit të çipeve eksportoi 4 miliardë dollarë nga Izraeli në vitin 2018