Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: “Ne jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

E nisën me dy lopë, sot “Strauss Group” ka 52 brende: Historia e jashtëzakonshme e Richard, Michael dhe Ofra Strauss

Me 52 brende dhe një portofol prej katër kompanish Strauss Group është një nga korporatat ndërkombëtare më të mëdha në Izrael dhe një lider botëror në treguesit Shëndet & Mirëqënie (Health & Wellness) dhe Kënaqësi & Privilegj. Po cila është historia e kësaj kompanie, që nisi 82 vjet më parë, kur Riçard dhe Hilde Strauss emigruan në Izrael dhe e nisën duke rritur zarzavate dhe pasur vetëm dy lopë.

Ndërron jetë pronari i “Strauss Group”, Michael Strauss

Michael shërbeu si CEO i prodhuesit të dytë më të madh të produkteve ushqimore në Izrael, duke e bërë Strauss Group një konglomerat ndërkombëtar që operon në rreth 20 vende. “Straus Group” është i pranishëm me produktet e tij edhe në Shqipëri dhe në Kosovë dhe në të gjithë Ballkanin.

Izraeli heq kufizimet lidhur me fluturimet në Aeroportin “Ben Gurion”

Qeveria izraelite vendos heqjen e kufizimeve mbi fluturimet ne Aeroportin Ben Gurion! Lajmin e bëri të ditur Ambasada e Shqipërisë në Izrael, përmes një njoftimi në Facebook.

Për herë të parë në botë – Teknologjia Izraelite për Trajnimin Kundër Tufës së Droneve

Dronët me qëllim të keq tashmë janë një kërcënim i njohur për sigurinë publike. Për herë të parë në botë, kompania izraelite Swarm Robotics ofron për të trajnuar agjencitë në taktika kundër një sulmi me dron në mënyrë që t’i përgatisë ata për t’iu kundërvënë një tufë droni në botën reale.

Izraeli përshëndet Facebook për ndalimin e postimeve që mohojnë Holokaustin

Izraeli ka përshëndetur vendimin e Facebook-ut për të ndaluar në platformën e tij përmbajtjet që mohojnë Holokaustin.

Gjithçka përmes syzeve, nga Izraeli vjen sistemi që krijon imazhe 3D

Magic Leap One është pajisja novatore, i projektuar dhe zhvilluar nga startapi izraelit “Magic Leap”. Lightwear është e lidhur me Lightpack, një kompjuter të vogël në formë rrethore që mund të fiksohet në rripin e pantallonave.

Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund të shpëtonte Stephen Hawking

Ky studim revolucionar, i kryer në Jerusalem, u jep shpresë të re pacientëve me këtë sëmundje vdekjeprurëse deri atëherë të pashërueshme

Izrael, zhvillohet proteina që mund të përdoret në vend të sheqerit

Substanca nuk rrit nivelet e sheqerit në gjak. Është zhvilluar nga startapi izraelit Amai Proteins

Ministri i Inteligjencës, Eli Cohen: Izraeli nuk do të lejojë kurrë Katarin të blejë avionët F-35

Izraeli do të pengojë çdo tentativë të SHBA-ve për të shitur avionët e avancuar F-35 në Katar. Deklarata u bë nga ministri i Inteligjencës Eli Cohen