Pacolli: BESA ishte edhe në Kosovë, Arsllan Reziqi strehoi 40 familje hebrenjsh

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, në një postim në Twitter shkruan se “Kosova i bashkohet me botën për të përkujtuar 75-vjetorin e çlirimit të Aushvicit & Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit”. Ai tregon rastin e Arsllan Reznqit, një tregtari nga Deçani i Kosovës është një nga ata që shpëtoi shumë familje. Arsllani fshehu më shumë se 40 familje hebrenjsh në shtëpinë e tij

Jahja Lluka: Familjet shqiptare në Kosovë i shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit

Me gjithë rrezikun e tyre, fshatra e qytete në Kosovë që nga Mitrovica, Prishtina, Peja, Gjakova, Deçani, Gjilani etj., pranuan dhe strehuan qindra hebrej duke mos i dorëzuar në asnjë mënyrë tek armiku. Ka shumë histori se si familjet shqiptare në Kosovë i pranuan hebrejtë mes familjesh.

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel Avivit. Në vazhdën e takimeve në Izrael u takua me përfaqësuesit e Universitetit BAR ILAN, i cili është universiteti më i mirë në Izrael dhe njëri ndër universitetet më të mira në nivel botëror.

Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e Izraelit

Rektori i Universiteti të Gjakovës “Fehmi Agani” po qëndron në vizitë në Izrael për të iniciuar bashkëpunimin me universitetet izraelite. Takimin e parë e zhvilloj në Parlamentin e Izraelit – KNESSET, ku u prit nga drejtoresha e Komitetit për Edukim, Kulturë e Sport në Parlamentin e Izraelit, znj. Judith Gidali.

Rektori Artan Nimani në Izrael, marrëveshje midis universiteteve izraelite dhe të Gjakovës

Rektori i Universitetit ‘Fehmi Agani’ të Gjakovës, Artan Nimani, do të udhëtojë për në Izrael, me ftesë të këtij shteti. Gjatë kësaj vizite pritet që arrihen marrëveshje bashkëpunimi në mes të Universitetit të Gjakovës dhe Bar-Ilan University (TBC), Tel Aviv University dhe Givat Haviva international College.

“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë sjell gjashtë filma të njohur izraelitë

“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë (15-17 janar 2020) do të sjellë për filmdashësit kosovarë gjashtë filma të njohur dhe të suksesshëm, jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare. Kjo ngjarje tradicionale organizohet për herë të 12-të me radhë, shërben për një këmbim kulturor midis Izraelit dhe Kosovës.

Ditari 2019, një vit intensiv miqësie Kosovë-Izrael

Gjatë vitit 2019 marrëdhëniet midis Kosovës dhe Izraelit patën rritje, edhe pse midis dy vendeve nuk ka marrëdhënie diplomatike zyrtare. Gjithsesi, ambasadorja jorezidente Alona Fisher-Kamm e vizitoi shpesh Kosovën. Edhe Kongresi Botëror i Hebrenjve zhvilloi vizitë në Kosovë.

Bashkësia Hebreje-Bet Israel Kosova organizon Festivalin e Dritës “Hanukkah”

Bashkësia Hebreje-Bet Israel Kosova si cdo vit edhe sot me datë 22.12.2019 nga ora 17:00 para Teatrit Kombëtar organizoi Festivalin e Drites Hanukkah

​Pedagogu kosovar Xhevdet Pantina, ligjërata në katër universitete izraelite

Gjatë vizitës që ka zhvilluar në Kosovës, ambasadorja e Izraelit, Alona Fisher Kamm, ka vizituar Fakultetin e Arteve dhe Rektoratin e Universitetit të Prishtinës.

Investimet në Kosovë, Vjosa Osmani takohet me ambasadoren e Izraelit, Alona Fisher-Kamm

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, e shoqëruar nga anëtarja e Kryesisë, Doruntinë Maloku, kanë pritur në selinë e LDK-së, ambasadoren e Izraelit Alona Fisher-Kamm. Në këtë takim është biseduar edhe për nevojën e investimeve izraelite në Kosovë