Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen e së martës në Tiranë.

Ekspozita e artistit Adrian Paçi në Haifa, ambasadori Canaj pret Kryekuratorin e Muzeut

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u takua me Kryekuratorin e Muzeut të Haifa, Kobi Ben-Meir.

Konflikti në Rripin e Gazës, reagon Tirana zyrtare: Sulmet me raketa kundër Izraelit të pajustifikueshme

Tirana zyrtare ka reaguar në lidhje me tensionet e përshkallëzuar në Jerusalem

Dr. Gazmend Kapllani: Koha për një konferencë shkencore ndërkombëtare për historinë e Hebrenjve në Shqiperi gjatë Holokaustit

Eshte gjithashtu koha per organizimin e nje konference serioze shkencore nderkombetare per periudhen e Luftes se Dyte Boterore dhe historine e Hebrejve Europiane ne Shqiperi gjate holokaustit. Ne po punojme per dicka te tille ne bashkepunim me komunitetin Amerikano-Hebre te Cikagos dhe Amerikes dhe se shpejti shpresojme ta realizojme.

Visar Zhiti: Kur historia shkruhet nga ata që kanë bërë histori!

–– Të vërteta të “luftës së jetës” të Kadri Cakranit – Nga shkrimtari dhe poeti i mirënjohur Visar Zhiti

Tetë strategët izraelitë që punuan për Ramën dhe Bashën në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri

Jo më pak se tetë strategë izraelitë të fushatave ishin të përfshirë në zgjedhjet e fundit të Shqipërisë, duke përfshirë edhe zëdhënësin dikurshëm të Netanyahut, Jonatan Urich

Daniel Shure: E vërteta e Kadri Cakranit dhe heroizmi i shqiptarëve për shpëtimin e Hebrenjve

Kadri Cakrani ishte një udhëheqës i Frontit Kombëtar anti-komunist dhe si Komandant në Berat ai e dinte se ai mund të mbronte vendasit, duke përfshirë disa qindra hebrenj në atë pjesë të Shqipërisë.

Klodeta Cane, “ambasadorja” që promovon në Izrael rolin e shqiptarëve për shpëtimin e Hebrenjve

Klodeta Cane është një ambasadore e Shqipërisë në Izrael. Fillimisht ajo zgjodhi të vijonte studimet në Gjermani, për të vazhduar më pas karrierën e saj në Izrael. Klodeta Cane është kërkuese në fushën e Holokaustit dhe promovuese e rolit të Shqiptarëve për shpëtimin e Hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe në një intervistë për “Diaspora Shqiptare” rrëfen disa detaje interesante nga intervistat e realizuara me familjarët e viktimave të Holokaustit.

Deputeti Amar letër ambasadorit Canaj: Shmangia e Taksimit të Dyfishtë rrit investimet izraelite në Shqipëri

Deputeti Hamad Amar, njëherësh edhe Kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Shqipëri, pas nënshkrimit të Konventës për Shmangien e Taksimit të Dyfishtë dhe Evazionit midis dy vendeve, i ka dërguar një letër me vlerësime ambasadorit të Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.

Ekspozita: Historia e hebrenjve në Shqipëri në 150 dokumente dhe foto

Janë 20 stenda me rreth 150 dokumente dhe foto te marra nga Arkivi Qendror Shqiptar u vendosën zonën e Pazarit të ri në Tiranë. Është historia e hebrenjve në Shqipëri.