Larry Luxner: Ju tregoj për targat shqiptare dhe kosovare në Muzeun më të Madh të Botës për Targat

Shqipëria e nxori targën e parë të saj në 1925. Në “Internationales Museum Für Nummernschilder und Verkehrsgeschichte” në Grossolbersdorf, Gjermani, ndodhen targa nga e gjithë bota, duke përfshirë 10 nga Shqipëria dhe dhjetëra më shumë nga ish-Jugosllavia, duke përfshirë Kosovën.

Startapi izraelit shpik teknologjinë që imiton trurin për drejtimin e makinave autonome

Cortica, e themeluar në Izrael, po bashkëpunon me kompaninë japoneze Renesas Electronics. Kamerat inteligjente do të instalohen në makinat e reja nga viti 2021

Kompania izraelite e inteligjencë artificiale ul aksidentet në Las Vegas

Waycare përdor informacionin në automjet dhe të dhënat e trafikut lokal. Ka ulur 17% aksidentet

Izraelitët zbulojnë një proces të ri kimik për projektimin e veturave me hidrogjen

Hulumtuesit në Universitetin Ben-Gurion të Negevit dhe Technion të Haifës pohojnë se kanë gjetur një lidhje themelore të humbur në një proces kimik që përfshin energjinë diellore

Startapi australiano-izraelit krijon karburant me bazë uji për automjetet elektrike

Electriq~Global prezanton teknologjinë në Samitin e Smart Mobility të Tel Aviv. Gazrat janë zero, jetë më të gjatë dhe çmim më të ulët

Intel, Mobileye dhe Volkswagen, projekt në Izrael për taksitë autonome

Projekti, i destinuar të fillojë në fillim të vitit 2019, mbështetet nga qeveria izraelite

10 startape izraelite në Paris Motor Show

Startapet prezantuan teknologjitë e tyre për automjetet e zgjuara

Nga 2000, numri i automjeteve në rrugët e Izraelit është dyfishuar

Një rritje prej 84% të numrit të automjeteve ndërmjet viteve 2000 dhe 2017

Gjiganti britanik i energjisë, investim 100 mln USD për startapet izraelite

Gjiganti britanik i energjisë, Centrica,pritet të investojë 100 milionë dollarë në teknologjitë izraelite, duke filluar.

“Sightless Touch”, teknologjia e re izraelite në ekranin e kroskotit

Një teknologji inovative ju lejon të drejtoni makinën dhe në të njëjtën kohë të kontrolloni muzikën, telefonatat, mesazhet dhe navigacionin pa hequr sytë nga rruga.