Bashkimi Europian bën thirrje për luftë të integruar kundër antisemitizmit në Evropë

Këshilli i Bashkimit Evropian u bën thirrje vendeve anëtare të miratojnë një seri politikash për të luftuar antisemitizmin në Evropë.

Mediat izraelite: Ja si u ekzekutua “babai i bombës bërthamore” të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh

Mohsen Fakhrizadeh, i quajtur “babai i bombës iraniane” dhe të cilin Kryeministri Netanyahu ekspozoi në 2018 si një figurë kryesore në programin bërthamor të Republikës Islamike, u vra në një të shtënë në automjetin e tij

Shkencëtari bërthamor iranian vritet afër Teheranit

Komandanti i Rojeve Revolucionare iraniane shkroi në Twitter se Irani do të marrë hak për vrasjen e shkencëtarëve, siç ka bërë në të kaluarën.

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës” me rastin e Ditës së Falënderimeve (Thanksgiving Day), që festohet sot në SHBA.

Firma izraelite e inteligjencës ndihmoi Gjermaninë të kapë hajdutët e koleksionit prej 1 mld Usd

Një firmë izraelite e biznesit të inteligjencës, GCI, e udhëhequr nga një ish-shef i shërbimit të brendshëm të spiunazhit të Izraelit, Shin Bet, kishte një përparim të fundit në hetimin për vjedhjen e vitit 2019 të bizhuterive të shekullit të 18-të nga një koleksion unik në Gjermani që besohet se vlen mbi 1 miliard dollarë.

Joe Biden edhe Sekretarin e Sigurisë së Brendshme e zgjedh hebre: Alejandro Mayorkas

Presidenti i Zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden prezantoi kabinetin e tij të caktuar të sigurisë kombëtare, duke përfshirë edhe Alejandro Mayorkas, një hebre i lindur në Kubë, të cilin ai e emëroi sekretar i Sigurisë së Brendshme.

Sekretari i Zgjedhur i Shtetit, Tony Blinken: Babai im hebre, modeli dhe heroi im

Tony Blinken përshkroi gjallërisht shpëtimin e epokës së Holokaustit të njerkut të tij në pranimin e emërimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden për të qenë sekretar i Shtetit të martën.

Me emërimin e Blinken, Biden do të shërbehet nga një person i besuar me rrënjë të thella hebreje

Puna e të nominuarit për sekretarin e shtetit të SHBA me Presidentin e Zgjedhur përfshin dekada, dhe ndërsa të dy u ndanë me Izraelin për Iranin, ata mbeten të udhëhequr nga mbështetja themelore për shtetin hebre

Joe Biden zgjedh Shefin e Kabinetit në Shtëpinë e Bardhë, ai është hebreu Ron Klain

Ron Klain është personi, i cili do të shërbejë si shef i kabinetit i Presidentit të Zgjedhur, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Emërimi i zgjuar i Biden, zgjedh Sekretar Shteti hebreun Tony Blinken

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony (Tony) Blinken në krye të Departamentit të Shtetit.