Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund të fillojë, me një thjeshtësi me një shfaqje televizive e quajtur “Um Haroun.

Dr. Moshe Kantor sjell udhëheqësit botërorë në Yad Vashem për të luftuar antisemitizmin

Mbi 45 liderë botërorë do të mblidhen në Yad Vashem në 75-vjetorin e çlirimit të Aushvicit për aktivitetin “Kujto Holokaustin, Lufto Antisemitizmin”.

Netanyahu paralajmëron Iranin: Nëse sulmoni Izraelin, do të merrni një goditje fatale

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyhahu, ka paralajmëruar për një hakmarrje “të fortë” kundër çdo vendi që sulmon Izraelin.

Ushtria izraelite ndihmon Kilin të gjejë avionin e rrëzuar në Antarktidë

Ushtarët nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit ishin thelbësorë për gjetjen dhe rikuperimin e pjesëve të një aeroplani transporti ushtarak kilian dhe mbetjeve njerëzore që u përkisnin disa prej 38 personave në bord që u zhdukën gjatë rrugës për në Antarktidë javën e kaluar.

Izraeli dhe Koreja e Jugut kërkojnë të avancojnë marrëveshjen e Tregtisë së Lirë

Në 2018, tregtia midis Koresë së Jugut dhe Izraelit arriti në gati 735 milionë dollarë, një rritje prej 20% nga viti i kaluar. Rreth 45,000 turistë të Koresë së Jugut vizituan Izraelin në 2018.

Angela Merkel, e nderuar me “Medalja e Presidentit” nga Izraeli

Angela Merkel konsiderohet si “gruaja më e fuqishme e botës”. Por, jo të gjithë ndoshta e dinë se Kancelarja e Gjermanisë është nderuar nga Shteti i Izraelit, me medaljen më të lartë për shërbimet civile që Izraeli u jep të huajve.

Në 2018, kompanitë e lidhura me Izraelin në Nju Jork arkëtuan 18.6 miliardë dollarë

Nga viti 2009 deri në vitin 2018, 436 kompani të themeluara izraelite hapën zyra në Nju Jork, sipas një raporti të ri nga “New York-Israel Business Alliance”. Shteti i Nju Jorkut është shtëpia e pesë kompanive të lidhura me Izraelin me një vlerë prej 1 miliard apo më shumë.

DASH: Izraeli, në krye të luftës kundër trafikut të qenieve njerëzore

Raporti i publikuar nga Departamenti i Shtetit të SHBA-ve për vitin 2018, e rendit Izraelin për të tetin vit me radhë në krye të listës së shteteve, për luftimin e trafikut të qenieve njerëzore. Kjo “industri” kriminale gjeneron miliarda dollarë në vit.

Shteti i Izraelit nderon dy francezë me titullin “Të drejtë midis kombeve”

Amediée dhe Renée Tena u nderuan pas vdekjes për të shpëtuar një vajzë hebreje. Ish-Presidenti i Francës, François Hollande, ishte i pranishëm në Montségur-sur-Lauzon,

Presidenti Rivlin: Miqësia me Amerikën ishte dhe mbetet jetike për Shtetin e Izraelit

Në një mesazh të veçantë video drejtuar “Israel Hayom Forum” mbi marrëdhëniet SHBA-Izrael që u mbajt të enjten në Jeruzalem, Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin vlerësoi lidhjen e palëkundur mes dy kombeve.