Izraeli, mision historik për të mbërritur në Hënë

Anija kozmike izraelite “Beresheet” do të ulet, më 11 prill në sipërfaqen e satelitit të Tokës.

Eurovizioni në Tel Aviv, mediat izraelite me superlativa për Jonida Maliqin

Gazeta e madhe izraelite “Yediot Ahrnot”, profil për këngëtaren shqiptare. Paraqitet me “Ktheju tokës”.

Vdes shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz

Shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare

Rrugët për biçikleta, Tel Avivi tani “Amsterdami” i Lindjes së Mesme

Rrjeti prej 110 km do të lidhë çiklistët nga qytetet përreth Tel Aviv, ato të Holonit, Bat Yam, Ramat Gan dhe Bnei Brak

Letra e Albert Anjashtajnit rreth Zotit shitet 3 mln dollarë në ankand

Letra është shkruar nga nobelisti i famshëm në vitin 1954, një vit para vdekjes së tij

Audray Azoulay, drejtoresha hebreje e UNESCO, mike e madhe e Shqipërisë

Ministrja e Kulturës, Mirel Kumbaro: Është jo vetëm një mikeshë e mirë, por edhe një dashamirëse e vëmendshme e Shqipërisë

Aventura e ardhshme e Nas Daily: Ndërtimi i një Perandorie Videosh

Arabo-izraeliti Nuseir Yassin ka mbi 10 milionë ndjekës në Facebook. Videot e tij kanë rreth 2.5 miliardë shikime.

“Ditari i Ana Frank”, aktorët shqiptarë emocionojnë zv.ambasadoren e Izraelit

Diplomatja Liora Peleg: Ishte emocionuese të dëgjoje aktorët të këndonin himnin e Izraelit, Hatikva

Bota nderon Stan Lee, hebreun që krijoi Spider-Man

Bashkëkrijuesi i Marvel Comics krijoi disa nga personazhet më të famshëm të Hollivudit si Spider-Man, The Fantastic Four dhe The Hulk Incredible. Vdiq të hënën në moshën 95-vjeçare

Eurovizioni në Izrael, 42 vende të pranishme në Tel Aviv

Festivali Europian i Këngës do të zhvillohet më 14-18 maj 2019. Merr pjesë edhe Shqipëria