E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

Izraeli pranohet në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë

Votimi “pasqyron statusin e ri të Izraelit si një fuqi rajonale e energjisë”, thotë Ministri i Energjisë, Yuval Steinitz.

Izraeli do të marrë 4 milionë doza COVID, fillon vaksinimi këtë muaj

Izraeli mund të marrë deri në katër milion doza të vaksinës koronavirus të Pfizer deri në fund të këtij muaji – mjaft për dy milion njerëz

“Operacioni Shkëmbi”, hebrenjtë nga Etiopia priten në Izrael nga Netanyahu

Në fluturimin hapës të Operacionit Shkëmbi i Izraelit, 316 anëtarë të komunitetit Falash Mura nga Etiopia mbërritën në Izrael të enjten dhe u përshëndetën nga Kryeministri Benjamin Netanyahu

Izraeli do të japë miliona vaksina COVID-19 për palestinezët

Rreth tre deri në katër milionë vaksina koronavirusi pritet të arrijnë te punonjësit mjekësorë palestinezë, si pjesë e një marrëveshjeje që Izraeli ka arritur me kompanitë farmaceutike.

Izraeli do të legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit

Ministri i Drejtësisë, Avi Nissenkorn, ka njoftuar se ai do të promovojë legalizimin e përdorimit rekreativ të kanabisit në Izrael. Nga mosha 21 vjeç, njerëzit do të lejohen të përdorin kanabis në shtëpi dhe në dyqane të veçanta. Lejimi i përdorimit të kanabisit në vende publike do të shqyrtohet në një fazë të mëvonshme.

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për të financuar projekte të lidhura me energjinë

Në prag të Rosh Hashanah – Vitit të Ri Hebraik, popullsia e Izraelit arrin në 9 milionë

Popullsia u rrit me 2.1 për qind nga pragu i Rosh Hashanah i vitit të kaluar, kur ajo ishte në 8.42 milionë.

Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.

Izraeli dhe Koreja e Jugut kërkojnë të avancojnë marrëveshjen e Tregtisë së Lirë

Në 2018, tregtia midis Koresë së Jugut dhe Izraelit arriti në gati 735 milionë dollarë, një rritje prej 20% nga viti i kaluar. Rreth 45,000 turistë të Koresë së Jugut vizituan Izraelin në 2018.