Shqipëria dhe Izraeli intesifikojnë bashkëpunimin, Nikolla takon kryeparlamentarin Levy

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua në Jeruzalem me Kryetarin e Knesset, Parlamentit të Izraelit, z. Mickey Levy. Në takim mori pjesë edhe Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, z. Bardhyl Canaj

Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas sulmeve të Iranit

Izraeli ka ofruar ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas sulmeve që vendi ynë ka pësuar nga Irani. Këto sulme kibernetike shërbyen edhe për prishjen e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Iranit.

Samiti kundër Terrorizmit, Nikolla në Izrael: Shqipëria është renditur në anën e duhur të historisë

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë merr pjesë në Samitin e 21-të Botëror kundër Terrorizmit organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Kundër Terrorizmit në Izrael

Sulmi kibernetik/ Shqipëria ndërpret marrëdheniet diplomatike me Iranin

Kryeministri Edi Rama: Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit i është kërkuar largimi brenda 24 orëve nga Shqipëria

Marrëdhëniet mes Shqipërisë, SHBA dhe Izraelit, Balla pret Presidentin e Komitetit Amerikano-Izraelit të Çështjeve Publike AIPAC, Michael Tuchin

Deputeti socialist Taulant Balla ka pritur sot në një takim Presidentin e Komitetit Amerikano-Izraelit të Çështjeve Publike AIPAC, z. Michael Tuchin.

Xhaçka-Lapid: Marrëdhënie të shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Izraelit

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë me Ministrin e Jashtëm të Izraelit, Yair Lapid.

30-vjetori marrëdhënieve diplomatike, Olta Xhaçka: Krenarë për miqësinë dhe bashkëpunimin me Izraelin!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, në mesazhin e saj me rastin e 30-vjetorit e vendosjes së marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit (19 gusht 1991), vlerëson historinë e gjatë të miqësisë dhe bashkëpunimit

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell për publikun situatën politike kur u vendosën marrëdhëniet diplomatike me Izraelin.

Gramoz Ruçi uron Mickey Levy: Marrëdhënie të shkëlqyera mes dy parlamenteve Shqipëri – Izrael

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, i dërgoi një letër urimi Mickey Levy, me rastin e zgjedhje së tij Kryetar i Knesset, Parlamenti i Izraelit.

Izraeli voton për Shqipërinë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB

Shqipëria u zgjodh të premten anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Kjo shënon herën e parë të përzgjedhjes në këtë funksion, pas 65 vitesh nga anëtarësimi i saj në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Shqipëria mori 175 vota, midis tyre edhe nga Izraeli. Votimi ishte i fshehtë.